- Každý večer zatáhněte závěsy, případně i rolety, zabráníte tak úniku tepla.
- Dávejte pozor, aby závěsy a záclony nevisely přes topení. Stejně tak není vhodné na radiátorech sušit oblečení, zakrývat je poličkami, atd. Tímto jednoduchých opatřením ušetříte až 5% nákladů na vytápění.
- Větrejte krátce a intenzivně, stěny tak nestačí vychladnout. Obecně se doporučuje větrat třikrát denně cca 5 – 10 minut.
- Pokud v jednotlivých místnostech udržujete jinou teplotu, vždy mezi nimi zavírejte dveře.
- Pokud víte, že některou místnost budete několik dní nepoužívat, je lepší ji vytápět na nižší teplotu, než tam přestat topit úplně. Náklady na opětovné vytopení by byly vyšší než to, co jste ušetřili.
- Udržujte doma optimální vlhkost vzduchu, která je cca 50 %. Při nižší vlhkosti vzduchu budete mít pocit větší zimy.
- Nejlepším způsobem, jak ušetřit za topení, je snížit pokojovou teplotu. Věděli jste, že snížením teploty o 1°C snížíte náklady na vytápění o 6 %?
Doporučené teploty pro jednotlivé pokoje jsou následující:
o obývací pokoj 20 – 22°C
o dětský pokoj 20 – 21°C
o koupelna 22 – 24°C
o chodba 17 – 19°C
o nepoužívané místnosti jen temperujeme (např. pokoj pro hosty, spíž, dílna,…)
Skvělým pomocníkem při snaze ušetřit je také termostat. Díky němu můžete jednodušeji manipulovat s teplotou. Současné termostaty jsou zpravidla velmi jednoduché na ovládání a mají mnoho funkcí, jako třeba režim dovolená, kdy automaticky udržuje po daný čas nastavenou teplotu, či tlačítko rychlé volby nočního útlumu.
Stačí ho zmáčknout a na osm hodin se sníží teplota o 3°C. Nebo si automaticky nastavíte na dobu, kdy jste v práci, nižší teplotu. Díky tomu, že budete mít absolutní kontrolu nad pokojovou teplotou a lze jí jednoduše regulovat, můžete snadno omezit spotřebu tepla.