Nástup do školy je důležitým milníkem v životě dětí i jejich rodičů. S proměnou každodenního režimu se mění i požadavky na dětský pokojíček. Co bude vyhovovat dítku na prvním stupni jistě nevystačí středoškolskému studentu. Při zařizování pokoje pro dítko školou povinné je proto dobré myslet dopředu, aby bylo možné pokoj do budoucna přizpůsobit změnám nároků na vybavení.
Nadčasovost by měla být prioritou
Když zařizujete dětský pokoj, je nejtěžším úkolem vměstnat do místnosti tolik funkcí, které mají ve zbytku domu samostatný pokoj. Do prostoru potřebujete dostat ložnici, pracovnu a hernu. Existuje celá řada možností, jak si s tím poradit. Při zařizování dětského pokoje se vyhněte nábytku v jásavých barvách a pohádkovým motivům. Ty můžete uplatnit na doplňcích. Lepší je zvolit nadčasové kousky v neutrálních barvách, které vydrží v pokoji mnohem déle a snáze se kombinují s dalším vybavením.
Modularní sestavy do dětských pokojů nabízí celou řadu různých kusů nábytku, jsou proto pro vybavení dětského pokoje ideální volbou. V průběhu času je můžete obměňovat podle potřeby a stále k sobě vše ladí.
Rozdělte pokoj na zóny
V odpočinkové části nesmí chybět pohodlné lůžko s kvalitní matrací a roštem. Do sdíleného pokojíčku nebo do omezeného prostoru můžete zvolit variantu palandy, která vám ušetří trochu místa pro zbytek nábytku. Vaše ratolest ale bude potřebovat také pracovní stůl, kde se může věnovat domácím úkolům a přípavě do školy. Nezapomeňte na dostatek světla v podobě stolní nebo nástěnné lampy s možností nastavení směru světla. Co se vyplatí nepodcenit, je také výběr židle, která musí umožnit nastavení výšky sedadla a zádové opěrky. Zejména malé děti na prvním stupni potřebují pro svůj rozvoj i místo na hraní. Skvělý je třeba koberec na zemi, kde mohou rozvíjet svou fantazii se stavebnicí, nebo stůl, kde si vedle pracovních povinností mohou malovat či modelovat. Časem možná přijdou další zájmy a koníčky, kterým budete muset najít v pokoji místo, tudíž se vyplatí úložný prostor naddimenzovat, abyste i do budoucna vystačil potřebám vašeho dítka.
Byt v jedné místnosti
V dospívání a i později při dalších studiích se výrazně proměňují požadavky na dětský pokoj. Budete čelit výzvě, jak celý byt vměstnat do jednoho pokoje. Najednou bude totiž potřeba více místa pro oblečení a další zájmy. Namísto prostoru pro hraní budou vaše děti vyžadovat chill-out zónu, plně vybavený kosmetický stolek nebo místo pro herní počítač. Klasické jednolůžko možná nahradí větší postel o rozměru 140 cm. Skvělou variantou jsou právě variabilní systémy, které umožňují v průběhu času nábytek v dětském pokoji obměňovat a nemusíte se tolik zabývat tím, aby k sobě jednotlivé kousky ladily.
Zapojte je do plánování
Ať už zařizujete pokojíček pro prvňáka, nebo pro středoškolského studenta, vždy je do plánování zapojte. Váš potomek bude přeci jen trávit v pokoji hodně času, a tak by se měl líbit především jemu. Volba barevné palety, dekorací a doplňků by měla být na nich, aby se ve svém novém pokoji zkrátka cítili jako doma.
Veselé koberce pro zábavu na zemi
Hlavně prvostupňové děti si ještě potřebují hrát, a proto nezapomeňte v pokojíčku vytvořit místo, kde se může jejich fantazie a tvořivost na plno projevit. Stavebnice, autodráhy, panenky i deskové hry si děti mohou rozložit třeba na koberci s rozkošnými dětskými motivy. Na výběr je celá řada barev a vzorů, takže si děti mohou samy vybrat.
Zdroj, foto: ASKO - NÁBYTEK