Zabezpečovací zařízení – chraňme náš majetek (typy, cenová dostupnost, realizace...)
Možná si řeknete: „No, u nás není co ukrást, nač pořizovat zabezpečovací zařízení?“ Ale při představě, že se vám někdo cizí prochází bez vašeho dovolení bytem, provede vám revizi každé skříně a na závěr – nespokojen chabým výsledkem svého lupu – alespoň nechá téct vodu do umyvadla s ucpaným odtokem – to vám asi vlasy hrůzou vstávají na hlavě, že? Naštěstí je dnes možné pořídit bezpečnostní zařízení snadno a poměrně levně. Pojďme se společně podívat na následující možnosti.
1. PES – ano, skutečně pes, vybavený pokud možno rychlýma dlouhýma nohama, zdravými silnými zuby a vzrůstem připomínající koně. No, je to živý tvor a tak bychom si ho rozhodně neměli pořizovat jen kvůli ochraně. Věrné zvíře sice dokáže bránit výborně, na druhou stranu pro odhodlaného zloděje není problém vašeho miláčka zlikvidovat.
2. HLÍDÁNÍ SPECIALIZOVANOU FIRMOU – Je sice finančně náročné, hodí se tedy spíše pro větší objekty majetnějších vlastníků, máte však jistotu, že v případě vloupání přijede hlídka okamžitě a za svou práci ručí! Velkou výhodou je možnost objednat si střežení objektu na časově omezenou dobu, například pokud odjíždíte na půlroční stáž do zahraničí, je tato volba nejrychlejší, nejsnadnější a pravděpodobně také nejlevnější.
2. ELEKTRONICKÁ ZAŘÍZENÍ – ta existují v bezpočtu variant, pojďme se na ně proto podívat blíže. Předně mohou být instalovány bez nepořádku i do již hotové stavby, protože existují ve formě drátové i bezdrátové. Řada čidel (detektory pohybu, infračerveného záření, tlakové vlny vzniklé rozbitím skla, kouře, ...) může hlídat budovu jako celek, jednotlivé části, ale také například nechat volné koridory pro pohyb domácích mazlíčků (do určité výšky nad podlahou pro pohyb psů). Způsoby a rozsah lze snadno a rychle měnit (jiná nastavení pro den, noc, dovolenou...), ovladatelná mohou být kódy, snímači otisků prstů, klíčem... Také způsob hlášení se může lišit – od klasické sirény, přes světelný alarm po SMS zprávu na mobil. Co však uděláte, když budete ležet na pláži a přijde vám zpráva, že se do vašeho domu 3000 km daleko někdo vloupal? Můžete tam poslat tchyni (to nedoporučuji :-) ) nebo vše oznámit policii, ta však nemá povinnost řešit prioritně vaše vloupání (má-li akutnější případy, může se k vám dostat i za hodiny!). Proto existuje nadstandardní služba „pult centrální ochrany“, kdy je váš elektronický alarm nahlášen u specializované firmy, která v případě nutnosti zasáhne ihned. Služba je zpoplatněná, výjezd však většinou ne a lze ji objednat i krátkodobě.
Co říci na závěr? Přeji vám, abyste žádné z bezpečnostních zařízení nikdy nepotřebovali. Nicméně pokud se pro ně rozhodnete, určitě se vám bude lépe spát...
Agrant – čtenářka
ChytráŽena.cz