Je třeba říct, že investice do nemovitostí platí obecně za jednu z nejbezpečnějších, ve srovnání s koupí např. auta je to patrné, auto za několik let zestárne a je možné, že nám ho někdo ukradne, naproti tomu vlastní dům, který je postaven tak, že bude mít v budoucnu nízké provozní náklady (topení, údržba) na ceně téměř neztrácí, a pokud je v žádané lokalitě, tak dokonce jeho cena roste.
Volba pozemku a návrh domu
První co nás potká, je výběr pozemku. U pozemku je dobré pamatovat, že „jižní kopce“ jsou nejvýhodnější, na budoucí dům nám většinu dne bude svítit sluníčko a pomůže nám ho vyhřívat a tak šetřit energii. Další, na co bychom měli pamatovat, je dostupnost inženýrských sítí, ale pokud se pozemek
Vše má své pro a proti, „výrobci“ katalogových projektů argumentují hlavně cenou, kdy deklarují ušetření mnoha desetitisíců. Pravda je taková, že mají pravdu, jen ty desetitisíce jsou značně dramatické, ale i tak, není dobré na projektu šetřit, když plánujeme stavit dům za několik milionů, pár tisíc již nehraje roli. A pokud se budeme bavit o volbě nechat si dům navrhnout, je třeba zmínit i výhody tohoto řešení. Je třeba si uvědomit, že každý pozemek je jiný, jinak orientovaný vůči světovým stranám, někde je hlučná dálnice, z jiné strany na vás vidí sousedé…
A všechny tyto okolnosti může projektant do svého návrhu promítnout. V této oblasti je možný i kompromis, tedy pokud se nám zalíbí některý katalogový dům a bude možné ho použít na daném pozemku, je možné projekt dodatečně upravit.
Zdroj, foto: Envisto