Pokud vás v nejbližší době doma čeká pokládání koberce nebo podlahy, asi se rozmýšlíte, zda si na tenhle úkol objednat řemeslníky. Pokud však jste aspoň trochu manuálně zruční a máte čas i chuť, zkuste to zvládnout vlastními silami. Poradíme Vám jak na to, aby práce zabrala co nejméně času a proběhla bez zbytečných nervů. Uvidíte, že na konci budete rádi, že jste ušetřili za služby řemeslníka.
Návod je použitelný nejen pro koberce, ale také pro PVC podlahy – samozřejmě s přihlédnutím ke specifikům tohoto materiálu. „Až pro koberec či podlahu vyrazíte do hobbymarketu, nebojte se zaměstnanců vyptat, na co si máte dát pozor,“ radí, Zlata Ulrichová.
Nákupní lístek
koberec / PVC
suchý zip
disperzní lepidlo, kontaktní lepidlo
okrajové lišty
ocelové hřebíky
samonivelační stěrka a penetrace
Nářadí
nůž na koberce
hákové / lichoběžníkové břity
váleček na barvy
ozubená stěrka
pravítko na koberce
nůžky
stěrka
kladivo
Koberce
Na koberci vám nikdy nebude chladno na nohy. Koberce jsou, stejně jako dříve, trvalkou mezi podlahovými krytinami. Mimořádně oblíbené jsou v ložnicích a dětských pokojích. Dobrá kvalita se ovšem vyplatí – rozdíl poznáte v okamžiku, kdy stoly, židle a ostatní kusy nábytku zanechají na koberci ošklivé otisky. Nebo tehdy, jestliže je nový koberec v místech, kde se po něm nejvíce chodí, opotřebený již za krátkou dobu po položení.
PVC-podlahy - univerzálně použitelné
PVC-podlahové krytiny mají vynikající výhody: Jsou hygienické, odolné a existuje nekonečné množství designů. Kromě toho je krytina vhodná pro všechny bytové části – od jídelny nebo dětského pokoje přes chodby, sklepy nebo schody až po vlhké prostory kuchyně a koupelny. Pro alergiky se vinylová podlaha osvědčila jako mimořádně vhodná. PVC-podlahové krytiny mohou být recyklovány a znovu uvedeny do výrobního procesu. Tím se ušetří hodnotné suroviny a je dosaženo zmírnění nárůstu odpadu.
Postup
1. Příprava
Podklad očistěte (zametením, vysáním, odmaštěním), odstraňte případné zbytky lepidla z předchozí krytiny. Pomocí válečku nepenetrujte, nechte penetraci vyschnout dle návodu, vyrovnejte stěrkovou hmotou nerovnosti a trhliny v podlaze. Důležité je, aby podklad byl dokonale suchý.
2. Rozložení
Koberec položte volně na podlahu. U stěn by měl přečnívat asi o 10 cm. Aby se na něm později netvořily „vlny“, nechejte koberec rozložený několik hodin, nejlépe přes noc. Koberce z přírodních vláken se musí aklimatizovat při pokojové teplotě nejméně 24 hodin. Vyměřte si pásy s přídavkem asi 2 %, protože vzhledem k pozitivním hygroskopickým vlastnostem může dojít ke smrštění.
3. Předběžné oříznutí
Hranou nože nebo nůžek přitiskněte koberec do bočních hran místnosti. Nožem na koberce ho zhruba ořízněte. Před nalepením si ponechejte asi 10 cm na „prořez“.
4. Nalepení
Použijte speciální lepidlo nebo oboustrannou lepicí pásku. U přírodních vláken nebo spodní ploše z rouna je ideální suchý zip. Lepidlo naneste na okraje a pečlivě je rozetřete. Lepicí pásku u menších ploch použijte pouze na okrajích, ve větších místnostech ji navíc nalepte křížem na plochu. Koberec pevně přitiskněte pomocí předmětu se širokou plochou.
5. Celoplošné lepení
U koberců z přírodních vláken, které je nutné lepit celoplošně, naneste lepidlo na podklad a rozetřete je pomocí ozubené stěrky - nejprve jenom na polovinu místnosti. Nános lepidla by měl být min. 600 g/m2, použitá stěrka by měla mít ozubení B2. Koberec položte na ještě vlhké, ale odvětrané lepidlo. Důležité: řezné hrany musí být smočeny v lepidle. Koberec vtiskněte do připraveného lože a strany otřete válečkem. Potřebné opravy proveďte ihned. V místnosti zajistěte při práci dobré větrání.
6. Vnitřní rohy
Po nalepení odřízněte přečnívající boční okraje (postup jako v kroku 3). U vnitřních rohů koberec nejprve diagonálně nařízněte. Nedořízněte přitom až zcela k podlaze. Vždy dbejte na to, aby nůž byl velmi ostrý (pravidelně měňte ostří!).
7. Úprava u vnitřních rohů
Pak jednoduše přečnívající části přitiskněte do rohu. Nyní můžete úplně oddělit všechny přečnívající zbytky u vnitřních rohů, aniž byste museli odřezávat větší kusy.
8. Vnější rohy
Ani zde neprořízněte koberec úplně až k podlaze. Stejně jako u vnitřních rohů můžete přečnívající koberec jednoduše a přesně oddělit.
9. Druhá část koberce
Pokud jedna šířka koberce nepostačí, musíte ho nastavit. Pásy přeložte asi 3-5 cm přes sebe a oba prořízněte nožem na koberce. Tak si zajistíte připojení beze švu. Dbejte na to, aby se vzorek a směr smyček koberce shodovaly. Koberec „uválejte“ prázdnou lahví. Směr, ve kterém leží smyčky, je směr pokládání.
10. Zárubně a prahy dveří
U zárubní a prahů je nutné pečlivé vyměření. Koberec přitiskněte k hraně tupou stranou nože a pak ho odřízněte asi půl centimetru nad ní. Krátký přesah koberce vtlačte nožem pod práh. Podél stěn zakryjte okraj koberce dřevěnou soklovou lištou. Tu pak přišroubujte pomocí elektrické vrtačky.
11. Přechod ke schodům
Na přechodu ke schodům koberec upevněte kovovou lištou.
12. Obvodové lišty (sokly)
Nalepte na zeď pomocí montážního lepidla plastovou lištu. Z koberce uřízněte pásek a vlepte na oboustrannou lepící pásku, která je součástí lišty, do lišty.
Zdroj: OBI
Simbelmine
ChytráŽena.cz