Přestože je podzim, nebo možná právě proto, můžeme si už teď naplánovat čím si vylepšíme příští rok okna či zahrádky. Nejčastější květinou v květináčích i truhlících u nás jsou begónie a petúnie.
Rod „Begonia“ má asi tisíc druhů, z nichž se vyšlechtila řada forem a hybridů dnes kulturně pěstovaných. Původně pochází z tropických oblastí, především z Latinské Ameriky, zejména z tropických pralesů Brazílie. Všechny begónie jsou světlomilné, ale nesnášejí přímý sluneční úpal. Nároky na teplotu mají přiměřené, letní teploty mohou přesahovat i 20 C, zimní nemají být nižší než 15 až 18 C.
Petúnie patří mezi nejoblíbenější jednoleté květiny, protože velmi rychle vytvoří velké, stále kvetoucí trsy. Na naše balkóny si našly cestu z Jižní Ameriky a byly vyšlechtěny do mnoha odrůd. Petúnie mohou růst vzpřímeně nebo převisle, přičemž jejich převislé šlahouny dosahují délky až jeden a půl metru, mohou mít květy jednoduché, plné, drobné, velké nebo kadeřavé, řady barevných variant. Před několika lety vznikly v Japonsku nové petúnie nazvané Surfinie, které jsou převislé.
Ještě před 20 lety patřila naše republika k šlechtitelským velmocím. Dnes se šlechtitelstvím květin u nás věnují jen dvě zahradnictví, mezi nimi i zahradnictví v Jaroměři. Za posledních 50 let se v něm podařilo vyšlechtit více než 50 hybridních odrůd, vyšlechtění jedné trvá až osm let.
Celý proces šlechtění je velice pracný. Spočívá v opylování určitých mateřských rostlin vybraným pylem. Tím kontrolovaně nakonec vznikne požadované semínko nové rostliny.
Drobnokvětá petúnie, tzv. ledovka z jaroměřského zahradnictví „Tango červená“ dokonce získala cenu Novitas Olomucensis na mezinárodní výstavě Flóra v Olomouci, takový šlechtitelský Oscar.
V roce 1992 založili v Jaroměři také tzv. pokusné políčko, které je raritou v České republice. Kvete a voní na něm více než 600 letniček. Najdete tam jednak petúnie a begónie, ale i další druhy květin a bylinek a dokonce i rostliny, které ještě nikde jinde nemůžete vidět.
Irena Voříšková
Chytrá Žena.cz