Pomalu, ale jistě, se blíží čas Vánoc. A pro nás, milovníky květin, k Vánocům neodmyslitelně patří krásná květinka s červenými listy. Vánoční hvězda.
Vánoční hvězda je skvělým doplňkem vánoční atmosféry, slavnostního prostředí a teplé domácnosti. Víme ale o jejím původu a pěstování?
Původ Vánoční hvězdy:
Vánoční hvězda se latinsky nazývá Euphorbia pulcherrima, také ji můžeme najít pod názvem Poinsettia nebo Pryšec nádherný. Pochází ze střední Ameriky, Mexika. První zmínky o ní píší již Aztékové a do Evropy se dostala v první polovině 19. století. Ve svém přirozeném prostředí subtropického pásu Hvězda dorůstá několika metrů ve formě keře.
Můžeme ji pěstovat v různých barevných kombinacích, ale nejznámější a nejrozšířenější je varianta s červenými listy na vrchu a tmavě zelenými listy v dolní polovině rostliny. Na začátku adventu je dostání v každém obchodním domě i květinářství jak ve velikosti několika málo centimetrů, tak ve velmi rozvětvené verzi. Ať už se rozhodneme pro jakoukoli velikost, vždy se přesvědčíme, že v obchodě není květina například u dveří, kde by na ni šel mráz a průvan, dále je potřeba obalit ji důkladně novinami, aby nám cestou domů nezmrzla.
Prostředí a pěstování: Umístění je jeden z nejdůležitějších faktorů při pěstování. Rostlina by se neměla zbytečně často přemisťovat, také nesmí být na průvanu, v chladu a ani na přímém slunci, za to musí být na světle. Jenže místo, které splňuje všechny tyto podmínky, v některých domácnostech jen těžko najdeme. Proto považujte slunce za nejmenší zlo, slunce v zimě nepálí tak intenzivně, aby kytku poškodilo. Hlína v květináči by nikdy neměla být suchá, ale v misce nesmí stát voda, proto doporučuji květinu zalévat často, ale menším množstvím vody.
Až nám listy opadají a Vánoční hvězda přestane působit svátečně, což se stává už na Nový rok, můžeme ji buďto vyhodit a příští rok si pořídit novou, nebo jí můžeme odstranit suché listy, přemístit do chladnějšího prostředí a omezit zálivku. Na jaře ji přesadíme a seřízneme výhonky, můžeme tak Vánoční hvězdu množit.
POZOR! Mléko z této rostliny je jedovaté, proto by ji Vaše malé ratolesti měly mít z dosahu ruky!
V létě můžeme Hvězdu pomalu vystavovat na světlo, zalévat a hnojit ji. Od začátku června ji zkuste vystavit i ven. Jak ale začne babí léto, začněte ji zatemňovat na nejméně 12 hodin denně. Bez zatemňování jí listy nezčervenají a zůstanou zelené. I se zelenými a hezky tvarovanými listy je krásná, ale už to není ta pravá Vánoční hvězda. Pro zatemňování si vytvořte kornout z novin nebo jiného papíru a přiklápějte ji od večera do rána na 12 až 14 hodin. Při přiklápění dejte pozor na to, aby se rostlince nezlámaly a nezdeformovaly listy. Kornout proto udělejte větší.
Víte, že v Americe dokonce slaví Den poinsettia? Tento den připadá na 12. prosince a je to den, kdy si lidé Vánoční hvězdu pořídí nebo si ji navzájem darují.
ChytráŽena.cz