Vanda je orchidej, okolo které všichni pěstitelé chodí po špičkách a většího štěstí, než ji získat, neznají. Patřím mezi ně. Ale zapřisáhla jsem se, že si ji pořídím, až budu mít nějaké větší zkušenosti a vydržela jsem!
Předesílám, že patří mezi nejdražší druhy, na trhu se cena pohybuje od
800 -1 200 Kč, někde ji měli dokonce v nějaké ozdobné nádobě za 2 500 Kč, musela jsem se opřít o sloup a rozdýchat to.
Pak jsem si ji koupila od soukromé osoby a s obavami a napětím čekala... Paní byla seriózní, poslala opravdu pěkný a zdravý kus, i v pletivovém květníku na zavěšení.
A jsme u pěstování.
Než si ji pořídíte, je dobře o ní něco vědět. Její způsob pěstování je naprosto odlišný od běžných druhů, které jsou u nás běžně na trhu.
Je specifická tím, že se pěstuje zcela bez substrátu, nejlépe volně zavěšená v prostoru. Já jsem ji měla v krásně pleteném květníku z dřeva a drátů a zavěšenou celé léto na balkonku, kde je hodně světla, dokonce snáší i přímé slunce, ale opatrně.
Poloha je vhodná na jih či jihovýchod.
Vandy vykvétají v průběhu celého roku. Z toho si lehce odvodíme, že ideálním stanovištěm je pro ně velké okno plné slunce a světla.
Kdo má možnost letnění, je to ideální situace. Prospívá zavěšená v koruně stromů, stejně jako Cymbidia, strom poskytne ochranu před hodně ostrým sluníčkem.
Ven ji dáme v době, kdy noční teploty jsou nad 16°C. Pochopitelně před žhavými letními paprsky Vandu přistíníme. Ideální teplota je něco přes 20 stupňů, venku snese více, ale potom rosit.
Horší je to s Vandou v zimě, kdy je krátký den, v tom případě se vyplatí jim přisvěcovat kolem 16. hodiny. Samozřejmě speciálními zářivkami, k tomu účelu určenými.
Zálivka se také liší, je třeba mít destilovanou, dešťovou či alespoň převařenou vodu. Poslední způsob jsem s úspěchem dělala já.
Ale bohužel mi v zimě zahynula a to díky právě zálivce, proto pozor! Já žila v domnění, že ji mám namočit na jeden den, dávala jsem ji na noc do vody. Dopadlo to tak, že uhnila a nebylo jí už pomoci.
Dnes vím, že stačí hodina!!! A máčet, pokud nejsou kořeny pěkně zelené, to má vody dost, až začnou blednout a bělat. Máčím jen kořeny.
Občas jsem ji rosila, většinou, když jsem se hnala na ostatní orchideje, v suchém prostředí jí to prospěje.
Hnojila jsem málo, přesto kvetla, asi jednou za dva týdny a to postřikem na list nebo Bialantolem.
Lze použít i hnojivo na list ve spreji.
Díky své blbosti a přejícnosti, jsem o první Vandu přišla, ale teď jsem se navnadila sama sebe, že se poohlédnu... bude léto.
Ať mám nad čím vzdychat a chodit si lepšit náladu, pro mne je bohyní.
Každoročně se např. v Praze - Tróji, i dalších městech konají výstavy, kde je i možnost nákupu.
Roxana – čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz