Přesazování
Kaktusy při správné péči vydrží zhruba 2 až 3 roky bez přesazování. Pokud už ale rostlina přerůstá svým obvodem květináč a ten přepadává nebo ze spodní části květináče prorůstají kořeny, je ten správný čas na přesazování. Přesazování se provádí v době vegetačního růstu, nejlépe v jarních měsících, aby do zimního období rostlina zesílila, narostly nové kořeny a byla připravená na období vegetativního klidu.
Nový květináč by měl být velký jen tak, jak je po svém obvodu silná rostlina, hluboký tak, aby byl přiměřený výšce a rostlina nepřepadávala. Zemina, do které budeme sázet, by měla být propustná, lehká a výživná. Každý kaktusář má ale svůj recept, do kterého sází. V obchodech je k dostání speciální zemina určená přímo pro kaktusy. Já používám rašelinu a písek v poměru 3 díly na jeden.
A jak na to? Nejlépe v silných kožených rukavicích opatrně vyklepneme kaktus ze starého květináče. Je třeba očistit opatrně původní zeminu z kořenového balu a krčku rostliny. Příliš dlouhé kořeny je možné zkrátit až o jednu polovinu délky. Takto připravenou rostlinu ale hned nesázejte. Je vhodné tak 1 - 2 dny ji nechat ležet na čistém místě zaschnout, to proto aby se do zkrácených kořínků a do případných poranění na rostlině nedostala infekce. Během přesazování do nového substrátu někokrát poklepejte květináčem o stůl, to proto, aby se zemina dostala mezi kořeny, rostlina si pak lépe sedne. Přesazené rostliny nikdy hned nezalévejte. Zálivka je možná až tak po 6-ti dnech.
Množení kaktusů
Je více způsobů, od vysévání semínek, po oddělení mladých rostlinek vyrůstajících na mateční rostlině.
Tyto již většinou mívají své kořeny. Pokud ne, tak rostlinku po oddělení nechte pár dní na čistém místě zaschnout a pak ji lehce zasaďte do písku. Nezalévejte, pouze substrát lehce rozprašovačem roste. Během několika měsíců zakoření.
Množením ze semínek získáme sice více rostlin, ale je to práce zdlouhavá a na několik let. Tyto mladé semenáčky, ale vyžadují náročnější péči, na rozdíl od velkých rostlin.
Škůdci kaktusů
Jsou pro ně ohrožením, během krátké doby dokáží zcela zničit i letitou rostlinu.
Od řas v zemině, plísně, vlnatku, kořenovku, červeného pavoučka - roztoče chmelového, puklice a další parazity. Na všechny tyto škůdce v drogeriích je možné koupit speciální roztoky. Návod na použití je u každého uveden. Většinou užíváme 1x týdně po 3-4 týdnech. Silně napadené rostliny je pak dobré místo postřiku celé ponořit do roztoku, v lehčích případech stačí postřik.
Já však mnohem raději tyto škůdce stopuji a likviduji ručně za pomocí pinzety a případně roztoku hypermanganu a za pomoci štětečku očistím. Chemii nemám ráda, používám jen v nejvyšší nouzi, jelikož mám pocit, že zahubí i mne.
Kdysi mi jeden kaktusář v mých začátcích poradil přikládání slunéčka sedmitečného. Vyzkoušené a mohu jen doporučit. Pak ještě od známých, co kouří, vždycky vyškemrám nedopalky, které pak přidávám do zeminy ke kořenům během přesazování. Vydávají zápach, který škůdcům vůbec nevoní a rostlinám se vyhnou.
Na závěr článku vám všem, kdo máte tyto krásné rostliny, přeji hodně pěstitelských úspěchů.
ChytráŽena.cz