K tajemným houpačkám ve skrytých koutech zahrady má vztah snad každý už od dětství. Jako malí jsme si na nich chtěli hrát, protože houpat se je ta nejlepší zábava. V dospívání na nich někteří mohli zažít první rande. A v dospělosti? Mít chvilku jen pro sebe, přečíst si nedělní noviny nebo posnídat s vycházejícím sluncem na čerstvém vzduchu – k tomu všemu nás zahradní houpačka láká.
Zahradní houpačky už dávno nejsou pouze rekvizitou romantických filmů a z původního obyčejného posezení se dnes staly pohodlné kusy nábytku. Téměř všechny mají zastřešení proti přímému slunečnímu svitu nebo dešti, zvýšil se počet míst k sezení, houpačky jsou k dostání v nejrůznějších provedeních a materiálech a některé z nich jsou dokonce polohovatelné! Z houpající se sedačky můžete v mžiku udělat postel, která vás doslova ukolíbá ke spánku.
Dřevo nebo kov?
Dřevo má ve všech ohledech jednu nespornou výhodu, a to je jeho vzhled. Dřevo jako čistě přírodní materiál se hodí kamkoliv a s vaší zahradou splyne v jedno. Je také masivnější a lépe se přizpůsobí nejen vlivu počasí, ale také škrábancům. Na rozdíl od kovu navíc samozřejmě nepodléhá korozi. Přesto jde o organický materiál, který se s postupujícím časem mění a žije si svým životem.
Proto je potřeba se o dřevěné povrchy pravidelně starat a ošetřovat je přípravky proti plísním, houbovým chorobám nebo hnilobě. Dobré vlastnosti a dlouhou výdrž zajistí druhy jako teak, jádrové dřevo borovice nebo akát. Velice vhodné je také vysoce odolné dřevo tropických dřevin.
Rozhodně se není třeba bát ani houpaček z kovových konstrukcí.
Některým by mohly připadat na zahradě nepatřičné, ale nezavrhujte tuto představu předčasně. Kovové prvky jsou stále oblíbenější a existují v tolika variacích, že sladit některý typ s vaší zahradou nebude problém. Decentní kovové konstrukce dokonce vytváří lehce nostalgickou náladu a mohly by vám připomenout nedbalou eleganci francouzských venkovských sídel. Ale proč si vybrat kov?
Jde o poměrně lehký materiál a manipulace s takovou houpačkou je jednodušší, než s konstrukcí ze dřeva. Pokud máte strach, že je kov sám o sobě příliš studený na dotek, nemusíte si s tím dělat starosti – samotné sedačky jsou většinou vyrobeny z jiných materiálů, například voděodolného umělého ratanu, a pořídit si můžete velmi pohodlné textilní sedáky v barvách podle vašich představ.
Relaxační lehátka
K soupravě sedacího zahradního nábytku a houpačce už chybí snad jen lehátko. Nebo raději dvě? Znáte přece ten pocit, když si po zalévání záhonků nebo po hrabání spadlých jablek chcete odpočinout a na pohodlném polohovatelném lehátku se už opaluje vaše polovička. O lehátka nebo relaxační křesla se zkrátka pravidelně strhne boj. Aby taky ne, jsou ergonomicky tvarována tak, abyste si odpočinuli a nic vás při tom netlačilo – zkrátka, abyste nevěděli o světě kolem.
I u opalovacích lehátek a polohovatelných křesel máme rozhodně z čeho vybírat. Široká škála materiálů a barev je výhodná také v tom směru, že můžete perfektně sladit všechny kousky zahradního nábytku do jedné linie – ať už jste věrní dřevu, plastu nebo lehkému hliníku. K zahození také nejsou připevněná kolečka, pomocí kterých lze lehátko snadno přemístit, třeba podle toho, jak se během dne posunuje sluníčko.
Materiály výpletu, na kterých budete sedět a ležet, jsou také důležitým faktorem. Klasická látková lehátka tolik známá z českých zahrad a chalup jsou sice příjemná, ale pokud je zapomenete na zahradě a zrovna přijde déšť, budete je ještě dlouho sušit. Dnes se začínají prosazovat spíše umělé materiály, které jsou neméně pohodlné, odpuzují vodu a svou barvou a texturou se snaží co nejvíce připodobnit přírodním materiálům.
Zdroj: OBI.cz
Vendi V.
ChytráŽena.cz