Údržba živých plotů vyžaduje čas a péči. Jejím základem je tvarování a pravidelné stříhání, díky kterému plot nepřeroste a nezabírá příliš místa. Odměnou za vynaloženou práci vám bude zeleň, která nabídne přirozenou ochranu před zvědavými pohledy kolemjdoucích a vhodně doplní kultivovaný vzhled zahrady.
Živé ploty se navíc dají tvarovat podle individuální potřeby či fantazie, takže mohou vytvořit originální doplněk zahradní kompozice.Pravidelné stříhání je nezbytné k tomu, aby živý plot pěkně rostl a působil zdravým dojmem. Podle typu dřeviny lze ploty upravovat až třikrát ročně, jehličnany stačí přitom obvykle stříhat jen jednou za rok.
Obecně platí, že střih je vhodné provádět na přelomu června a července, kdy končí jarní růst. Další stříhání by mělo být během srpna, aby se keře a stromky stihly připravit na zimu. O tom, jak hluboký by měl řez být, rozhoduje především bujnost růstu plotu.
Stříhání živého plotu může být monotónní a vysilující práce – pokud ovšem nepoužíváte správné nástroje. Plotostřihů je na trhu velké množství a proto je důležité vybrat si takový, který bude co nejvíc vyhovovat vašim potřebám a bude efektivním prodloužením vašich rukou.
Jen se strojem, který je perfektně vyvážený, má ergonomickou rukojeť, nízkou hmotnost, je bezpečný a má současně vysoký výkon, dosáhnete přesného a čistého řezu. Při porovnávání jednotlivých typů plotostřihů proto myslete i na to, zda se vám pohodlně drží a jestli na vás není příliš těžký. Plotostřihy se dále liší výkonem a délkou střihací lišty. Ty krátké s délkou do cca 200 mm se hodí na přesné a detailní tvarování jednotlivých keřů, dlouhé usnadní práci na rozsáhlejších plochách.
Na trhu si můžete vybrat z klasických ručních nůžek, ale také strojů na benzinový či elektrický pohon. Elektrické plotostřihy jsou napájeny pomocí elektrického kabelu nebo akumulátorem. Akumulátorový pohon dává stejnou svobodu bez přívodní šňůry jako stroj na benzin, zároveň ale nabízí tišší chod.
Pokud se tedy práci na zahradě rádi věnujete ráno, v rámci zachování dobrých sousedských vztahů se zamyslete právě nad tímto řešením.
Nůžky ale vybírejte zejména podle charakteru vašeho živého plotu. Například v případě velmi vysokého nebo obtížně přístupného plotu oceníte dlouhý dosah, který nabízí tyčové plotostřihy.
U širokého plotu vyzkoušejte jednostranné plotostřihy s dlouhou stříhací lištou. Chcete-li svůj plot tvarovat, bude nejlepší volbou oboustranný plotostřih s naklápěcí zadní rukojetí.
A jak na samotné stříhání? Začíná se vždy úpravou výšky plotu. Nejprve si tedy zvolte, do jaké výšky chcete plot upravit. V této úrovni upevněte provázek, který uvážete na oba krajní konce plotu. Tak se nejsnáze vyvarujete nerovností, které jinak vznikají velice snadno a rychle. Při stříhání nezapomeňte, že i dolní část plotu potřebuje dostatečný přísun světla, tudíž veďte střih šikmo, aby byla spodní část plotu o něco širší než vršek.
Dbejte na to, aby byly všechny vaše nástroje nabroušené. Pokud budete mít tupé nůžky, zanecháte po řezu roztřepené konečky větví a výhonků, které rostlinu oslabují a mohou způsobit infekci. Vždy také používejte ochranné rukavice, chrániče sluchu a ochranné brýle.
Zdroj: Gardena.cz
Vendi V.
ChytráŽena.cz