Během letních dovolených a velkých prázdnin tráví většina z nás svůj volný čas venku, na zahradě či v přírodě. Velmi vyhledávaným místem se stává koupaliště, ti šťastnější z nás volí bazén na své zahradě. Aby koupání přinášelo ten správný požitek, je k tomu zapotřebí čisté vody.
Voda v bazénu je neustále vystavována velké zátěži způsobené člověkem a přírodou. Už i pitná voda, která se používá do bazénů, obsahuje bakterie, minerální látky a kovy. Kvůli vysokým teplotám, dešti, prachu, listí a dalším přírodním vlivům si voda stěží udrží svou kvalitu. Nositelem milionů bakterií je také člověk, který navíc pro jejich množení nabízí velice dobré podmínky. Problém přinášející riziko nemoci je tak na světě!
Jak vodu ochránit?
Použití pískového filtru, síťky nebo plachty na povrchu bazénu nestačí, protože nezabezpečíme vodě hygienickou nezávadnost. Aby voda v bazénu byla čistá, je potřeba používat kromě těchto praktických pomocníků také chemické přípravky. Nejdůležitějším ošetřením bazénové vody je její dezinfekce. Nejrozšířenější a zároveň nejlevnější způsob je použití přípravku na bázi chlóru.
Nebojte se chlóru
Dezinfekce prostřednictvím chlóru představuje bezpečný způsob zničení veškerých bakterií. Účinnou látkou není plyn, který je pro lidský organismus škodlivý, ale chlornan sodný, nazývaný také aktivní chlór. Tato sloučenina při styku s nečistotami uvolňuje aktivní kyslík a dezinfikuje tak potřebná místa. Aktivní chlór se následně rozkládá na chlorid sodný, který každý zná pod označením kuchyňská sůl. Po této chemické reakci nezůstane ve vodě žádná nežádoucí chemická složka, voda v bazénu je tak bezpečná pro vás i vaše děti.
Jak na to?
Postup dezinfekce vody v bazénu je velmi jednoduchý. Potřebnou dávku čisticího a dezinfekčního prostředku je nutné nejprve promíchat s několika litry vody. Připraveným roztokem následně pokropíme hladinu vody v bazénu. Chlór by měl být v bazénu přítomný v koncentraci 0,3 – 0,6 mg na litr vody. Udržovací dávka pro průběžné čištění závisí na počasí a na frekvenci využívání bazénu. V letních dnech se doporučuje bazén dezinfikovat jednou týdně a to nejlépe večer po koupání, protože vstup do bazénu po tomto procesu není možný.
Péče o bazénovou vodu však není jednorázovou záležitostí. Aby voda vydržela čistá a hygienicky nezávadná po celou sezonu, musí se pravidelně kontrolovat a ošetřovat pomocí kvalitních dezinfekčních přípravků. Péče věnovaná čistotě a hygieně vody v bazénu se vám vrátí na zdraví a kvalitě požitku z plavání.
Zdroj: Savo
Vendi V.
ChytráŽena.cz