Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 25.11. 2024
Dnes má svátek Kateřina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Bylo vám večer těžko od žaludku a v noci jste byla na „malé“? Možná jste v „tom“

27. 05. 2015 | Těhotenství
V roce 2013 se podle údajů Českého statistického úřadu narodilo bezmála 110 tisíc dětí. Ne každá žena však mohla plod donosit. Téměř 14 tisíc těhotných samovolně potratilo. Toto číslo se zvyšuje, ještě v roce 1995 bylo o 2 tisíce nižší. Naopak počty umělých potratů klesají. Zatímco v roce 1995 jich bylo na 50 tisíc, v roce 2013 podstoupilo proceduru jen asi 23 tisíc žen. Toť porodnost ČR ve statistikách. Jak ale poznáte, že jste těhotná, ještě před provedením těhotenského testu? A znáte i ty méně známé příznaky gravidity?

V rané fázi těhotenství může vytékat mléko, zasychá na bradavkách

Mezi první fyzické příznaky gravidity patří změny prsou. Ňadra pobolívají, jsou oteklá a postupně se začínají zvětšovat. Bradavky se mohou zvětšit a ztmavnout. Méně známým faktem je, že některým ženám z prsou vytéká první mateřské mléko nazývané kolostrum již v raných fázích těhotenství. Budoucí maminky obvykle najdou kolem bradavek zaschlý nažloutlý povlak. Kolostrum obsahuje důležité látky, které podporují imunitu novorozence. Zajímavostí je, že lidské první mléko má přibližně 30-40krát méně imunitních látek než kravské kolostrum. Je tomu tak proto, že dítě tyto látky na rozdíl od telete dokáže přijímat i z placenty. Vedle výtoku z prsou může docházet také ke vzniku výtoku z pochvy. Je obvykle bez doprovodného svědění či pálení. Děložní hrdlo si tak vytváří hlenovou bariéru, která zabraňuje otevření pochvy a chrání tak dítě před možnými infekcemi.

těhotná ženaRanní nevolnosti večer? Klidně

Řada lidí se domnívá, že proslulé těhotenské nevolnosti, které se týkají až 80 % žen, budoucí maminky trápí až po pár týdnech či měsících gravidity. To však nemusí být pravda. Nechutenstvím může žena trpět už před prvním vynecháním menstruace, tedy již několik dní po početí. Na vině je hormon choriogonadropin, který začne uvolňovat placenta. Kromě toho pak ženy trápí další žaludeční potíže nebo zvracení. Nevolnosti jsou zvlášť časté zejména po ránu, není to však pravidlem. Řada žen se setkává s nevolností až v odpoledních, večerních či nočních hodinách. Ve 2. trimestru nechutenství zpravidla ustupuje, týká se pak jen asi 20 % žen. Nevolností však není třeba se bát. Jsou paradoxně dobrým znamením, že vývoj embrya probíhá zdárně a v pořádku. Podle studie kanadských vědců dokonce nevolnosti plodu prospívají. Existují ale způsoby, jak mohou ženy nepříjemné pocity nenásilně potlačit nebo zmírnit. Zejména v 1. trimestru je vhodné zvolit přírodní produkty a cesty. Sem spadá třeba akupresura dlaní, konzumace sušeného zázvoru, zázvorových lízátek a především pravidelné stravování.

„Nevolnosti v těhotenství vznikají obvykle z rozkolísané hladiny cukru v krvi. Gravidní ženy by proto měly dbát na pravidelné stravování.  Měly by si dopřávat každou hodinu a půl až dvě hodiny menší porci jídla, a to takového, kde se cukry uvolňují postupně a pomaleji. Nejedná se tedy o sušenky, ale například o celozrnné pečivo. V případě nevolností v průběhu celého dne mohou těhotné ženy dodržovat dvouhodinové intervaly stravování i v noci. Stačí mít na nočním stolku rohlík a občas si ukousnout. Skutečně to pomáhá," radí gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Čich těhotných je až o 80 % citlivější

Přestože zrovna uklízí v obývacím pokoji, ucítí gravidní ženy připalující se oběd v kuchyni obvykle mnohem dříve než ostatní členové rodiny. Podle některých studií je čich těhotných citlivější až o 80 %, a to i v raných stádiích těhotenství. Někdy začnou být ženě nepříjemné i vůně, které měla dřív v oblibě. Vědci zatím přesně neví, co způsobuje zlepšení čichu. Příčinou může být větší prokrvení centra čichových receptorů. V těhotenství se totiž zvyšuje objem průtoku krve v těle až o 40 %. Proto srdce budoucích maminek bije o 10 až 15 úderů za minutu rychleji. Dalším vysvětlením větší citlivosti čichu může být obranný mechanismus. Žena podle pachu rozpozná například zkažené jídlo nebo jedovaté výpary. Látky, které by normálně dospělému neublížily, by však mohly poškodit plod. Právě citlivější nos může být příčinou ranních nevolností. Výzkum ukázal, že ženy, které o čich přišly, v těhotenství netrpěly nechutenstvím.

Při kýchnutí může dojít k úniku moči

I teprve pár dní těhotné ženy cítí nutkání na toaletu mnohem častěji než před početím, což je jev, který je přitom běžně spojován spíše až s pozdějšími stádii gravidity. Stejně jako nevolnosti je tento stav způsoben hormonem choriogonadropinem. Látka totiž více prokrvuje pánev a močový měchýř je tak podrážděný. Proto se těhotné ženy někdy dostávají do nepříjemné situace, když kýchnou nebo dostanou záchvat smíchu. Podrážděné svěrače se totiž mohou povolit a dojde tak k neovladatelnému úniku moči. Žena však v prvních týdnech gravidity cítí časté nutkání k močení, i když je v měchýři jen trocha tekutiny.

K únavě, kterou budoucí maminky v počátcích těhotenství pociťují, pak ještě přispívá noční vstávání na toaletu. Proto je dobrým řešením, když ženy pijí více tekutin v průběhu dne a večer už jejich přísun omezují. Potíže mohou ustat v polovině těhotenství, ale později se vrací s tím, jak dítě roste a začíná tlačit na močový měchýř. Dobrým trikem je se při močení předklonit, aby se měchýř dokonale vyprázdnil.

TIP NA ZÁVĚR: Snažíte se otěhotnět, ale nedaří se? Zkuste mateří kašičku

Mnoho párů se otěhotnět snaží, avšak nedaří se jim to. Jak na to? Při snaze o početí je podle odborníků dobré navýšit příjem kyseliny listové a vitaminů B2, B6 a B12. Kyselinu listovou je vhodné doplňovat alespoň půl roku před plánovaným početím. Ženy by zároveň měly ve zvýšené míře konzumovat saláty a celozrnné pečivo. Pokud chce mít žena jistotu, že dodává svému organismu vše v potřebné denní dávce, může využít přírodních doplňků stravy.

Na zpravidelnění cyklu velice úspěšně fungují přírodní přípravky s mateří kašičkou, fytoestrogeny a dalšími složkami. Pomáhají také přípravky s myoinositolem. U žen s vyšší hladinou mužských pohlavních hormonů, které mají sklon k akné, maštění pleti a vlasů či zvýšenému růstu ochlupení, je pak vhodné oba tyto přípravky zkombinovat.



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 


Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles