Černý čaj je druhým nejrozšířenějším nápojem na světě hned po obyčejné vodě. Je vyráběn z listů keře zvaného Camellia sinensis, česky čajovník čínský. Od ostatních druhů čajů se liší delší oxidací a větším obsahem kofeinu.
Zpracování čaje
Pravé čaje dělíme do čtyř základních druhů: černý čaj, zelený čaj, bílý čaj a oolong (zvaný také polozelený čaj). Všechny se vyrábějí z listů rostliny Camellia sinensis, ale liší se způsobem zpracování.
Při výrobě černého čaje se nejdříve sklizené listy nechají zavadnout na proudícím vzduchu. Poté se listy stáčí, řezají nebo drtí. Nejkvalitnější druhy čaje se výhradně stáčí, aby nedošlo k porušení povrchu listu. Nejlevnější obvykle pytlíkové čaje se naopak drtí, aby byla zvýrazněna jejich chuť a zkrácena doba louhování. Takto připravené čaje se nechají za pečlivě kontrolovaných podmínek oxidovat. Při oxidaci se do jednotlivých buněk čajových lístků dostává větší množství kyslíku, což pomáhá zvýrazňovat jeho chuť. Čím delší oxidace, tím kvalitnější čaj. Nakonec se čajové lístky přetřídí podle velikosti, usuší a zabalí.
Kvalita čaje
Na výslednou kvalitu, chuť a aroma čaje má vliv mnoho faktorů. Tím prvním je rozhodně místo (plantáž), kde čajovníkové keře rostou. Chuť čaje ovlivňuje nadmořská výška, vlhkost vzduchu i složení půdy. Nejkvalitnější listy se při sběru získávají z konce větviček. Jde o tzv. tipsy, nerozvinuté pupeny čajových lístků. Čím starší jsou sbírané listy, tím větší je obsah tříslovin a výraznější nahořklá chuť.
Pro běžné pytlíkové čaje se používají právě staré drcené listy, zatímco na čaje výběrové je užíváno těch nejmladších. Dalším důležitým faktorem je délka oxidace. Déle oxidované čaje si udrží svou chuť i po více zalitích. Jde o tzv. vícenálevové čaje. Ty nejkvalitnější můžeme zalít vodou i více než osmkrát, aniž by ztratily na vůni a chuti.
Pří přípravě černého čaje se používá voda horká, mezi 85-95 °C. Někteří výrobci doporučují i 100°C, ale při této teplotě dochází k velmi rychlému vyluhování tříslovin, takže výsledný nápoj je velmi hořký. Obvyklá doba louhování čaje je 3-5 min. U vícenálevových čajů se doba louhování prodlužuje s každým nálevem o 30-60 vteřin.
Jak vybrat kvalitní čaj?
Poměrně dobře se můžete v nabízených čajích zorientovat, pokud se naučíte porozumět informacím na obalu.
Můžete si například vybrat podle nadmořské výšky plantáží, na kterých byl čaj vypěstován. Čím vyšší nadmořská výška, tím jemnější chuť.
Low – značí čaje z nížin
Medium – značí čaje ze středních poloh
High – značí vysokohorské čaje
Dobrým ukazatelem kvality je také struktura a tvar čajových lístků. Do krabičky ovšem vidíte málokdy. Mnohem jednodušší je najít na obalu příslušné zkratky:
PS – čaj podprůměrné kvality, drť z nejpodřadnějších lístků často i s částmi větviček
P – čaj průměrné kvality, většina pytlíkovaných čajů, listy jsou obvykle zlomkové
OP – čaj dobré kvality, některé listy bývají porušené, v balení najdeme jen minimum drobných zlomkových částí, na takovém čaji už si opravdu pochutnáte
FOP – velmi dobrý čaj chutí i vůní, celé listy leckdy i stočené, počítejte s vyšší cenou
TGFOP – opravdu velmi kvalitní čaj, v běžném obchodě na něj nenarazíte, musíte do těch speciálních, vysoká cena, kupujte jen při zvláštních příležitostech.
Notburga
ChytráŽena.cz