Zlepšující se vybavenost i služby českých kempů lákají čím dál více lidí, kteří zde tráví svou dovolenou. Jejich návštěvnost byla loni historicky největší. Do kempů dorazilo zhruba milion návštěvníků.
Co se v kempech změnilo a po čem Češi touží:
Nejvíce navštěvované jsou kempy u vody. Návštěvníci preferují ubytování s pevnými lůžky, ale renesanci zažívá i stanování, které vyhledávají mladší ročníky i rodiče, kteří chtějí dětem dopřát tu pravou romantiku. Mladí lidé hledají zábavu a jezdí spíše na prodloužené víkendy, kdy se pořádají koncerty a sportovní akce. Starší lidé a rodiny jezdí na týdenní pobyty.Nejoblíbenější jsou klidné, perfektně čisté kempy v krásné přírodě, s podmínkami pro koupání, cykloturistiku a rybolov. Moderní sociální zařízení a teplá voda jsou samozřejmostí.
K běžnému vybavení patří kiosky, restaurace, obchody a Češi ve velkém propadají grilování. V kempu si dáte klasickou klobásu, hotovku i steak, lososa či tiramisu.
Dovolená v kempu vás může vyjít na pár stokorun, pokud zvolíte levnější kemp, ubytování ve stanu nebo chatce s palandami a budete se stravovat z vlastních zdrojů. Anebo vás naopak může stát stejně, jako když se ubytujete ve čtyřhvězdičkovém penzionu. To když zvolíte bungalov s vlastním sociálním zařízením, budete se stravovat v restauraci a využijete širokou nabídku sportovních a kulturních aktivit. Na rozdíl od pobytu v penzionu si ale užijete větší blízkost přírody a zažijete dovolenou, na kterou budete ještě léta vzpomínat.
Do kempů se dnes jezdí hlavně za zážitky a zábavou. V letních kinech dávají nejnovější filmy, večer si můžete zajít na diskotéku nebo koncert – kulturní programy jsou v kempech často každý den. Bazény, tobogány a vodní atrakce se staly zejména pro kempy zaměřené na rodiny samozřejmostí, stejně jako lezecké stěny, lanová centra, dětská hřiště nebo nabídka vodních sportů od windsurfingu po kiteboarding. Kromě toho na děti čekají organizované hry, soutěže, divadla a mnohé další. Pro ty, kdo ale mají rádi klid, vznikají nově i v těch aktivnějších kempech, kam se jezdí za zábavou, klidové zóny pro nerušený spánek.
Češi se do kempů vybavují kvalitním zbožím: Pryč jsou doby, kdy Češi vyráželi pod stan nevybaveni a vydáni všanc nástrahám počasí.
Trendy v outdoorovém vybavení:
Minimalismus, recyklace i návrat k peří1. Vše se zmenšuje a zlehčuje: Tendence ke snižování váhy a objemu lze pozorovat napříč celým trhem s outdoorovým vybavením. Snad nejvíce je to patrné v segmentu karimatek, kde není problém sehnat nafukovací karimatku s váhou pod 500 g při standardní délce a tloušťce.
2. Bundy z PET lahví, hrnečky ze slupek od rýže: Důraz na šetrnost k přírodě se odráží ve stále větším množství produktů z recyklovaných materiálů: většina bund a spacáků se syntetickými plnidly je vyrobena z recyklovaných PET lahví, hitem je nádobí z palmového listí nebo hrnečky a talíře ze slupek od rýže.
3. Dobijte se sluníčkem: Ať už potřebujete napájení pro svůj satelitní telefon nebo GPS přijímač někde v džungli, nebo chcete nabít telefon, notebook či foťák na týdenním výletě mimo civilizaci, bez solárních technologií a power banky se jen těžko obejdete.
4. Fenomén nafukování: Dalším trendem posledních let jsou nafukovací stany. Přijedete do kempu, vybalíte stan, a místo, abyste se prali s pruty a řešili, který kam umístit a jak tak velkou konstrukci vztyčit bez klení a pláče, vytáhnete pumpu a začnete pumpovat. A než byste řekli švec, před vámi stojí postavený krásný prostorný rodinný stan…
5. Návrat k bavlně, vlně a peří: Dlouho byly tyto materiály opomíjeny, protože je z trhu vytlačily jejich syntetické náhrady. Dnes se díky různým technologickým úpravám a hydrofobním aplikacím dostávají opět do popředí. Bavlněný stan je prodyšnější než ten z polyesteru, vlněné termoprádlo méně zapáchá a poskytne nejlepší míru tepelné izolace.
Zdroj, foto: 4camping.cz