-Komerční sdělení-
Téměř čtvrtina českých domácností (23 %) má podle aktuálního průzkumu Sdružení EPS ČR problémy s výskytem plísní. Jedním z klíčových důvodů je nesprávná technika větrání ventilačkou (49 %) či při pocitu vydýchaného vzduchu (24 %). S výskytem plísní jsou na tom lépe majitelé domů, které prošly komplexním zateplením. Většina z nich (82 %) se s plísněmi nesetkávají vůbec nebo jen velmi zřídka.
Jak zatočit s plísní v bytech a domech?
Tou nejúčinnější radou je větrání, které má být podle odborníků krátké, ale intenzivní. „V ideálním případě bychom měli větrat pravidelně jednou za dvě až tři hodiny, a to intenzivně několik minut okny dokořán. Podle našeho průzkumu však polovina Čechů (49 %) větrá nárazově či nedostatečně skrze „ventilačku“. Čtvrtina dotázaných (24 %) poté přiznala větrání jen při pocitu vydýchaného vzduchu,“ uvádí Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.Správné větrání: pravidelné, intenzivní a skrze celým domem
Češi jsou poctiví při ranním větrání ložnice
Problematický je také zvyk Čechů větrat po místnostech, zatímco odborníky doporučovaný způsob je plošné vyvětrání celého domu, bytu či patra najednou. „Vzduch se následně velmi rychle ohřeje od teplých konstrukcí domu, takže se nemusíme bát, že nám bude zima. Konkrétně 61 % dotázaných má však podle výsledků průzkumu v oblibě větrání po místnostech,“ upozorňuje Zemene a dodává: „Jde-li však o tzv. ranní větrání, tedy každodenní vyvětrání ložnice, jsou Češi poctiví a činí tak 83 % lidí.“
S plísní v interiéru pomůže zateplení
Nedostatečný přísun čerstvého vzduchu může zapříčinit výskyt plísní v budově, které podle průzkumu trápí 24 % českých domácností. Problémy s plísněmi přitom mají častěji lidé žijící v nezateplených domech – trpí jimi necelá třetina respondentů (30 %). Celá polovina domácností v zateplených domech naopak uvedla, že se s plísní uvnitř domu nesetkala nikdy. „Data z našeho průzkumu opětovně vyvrací jeden z rozšířených mýtů, že vnější zateplení podporuje riziko výskytu plísní v interiéru. Toto je jasný empirický důkaz, že je tomu právě naopak,“ poukazuje Zemene.
Dejte si pozor při výběru izolačního materiálu
Pokud se rozhodnete investovat do zateplení, klíčové je zvolit kvalitní izolační materiál, při čemž většina Čechů sahá po tradičním pěnovém polystyrenu. „Oblíben je díky svým mechanickým vlastnostem v čele s pevností, lehkostí a vysokou odolností. Vedle toho má vynikající tepelně izolační vlastnosti a jedná se o zcela ekologický a recyklovatelný materiál. Své vynikající vlastnosti si navíc narozdíl od vláknitých izolací zachovává desítky let. V poměru cena výkon je dnes nejlepším řešením,“ uvádí Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.
Ve srovnání s minerální vlnou se zateplení pěnovým polystyrenem cenově vyplatí až dvojnásobně. Minerální izolace je navíc nepoměrně těžší a nasákavý materiál, který podle nejnovějších měření může zaostávat i v izolačních parametrech. „Při působení běžné vlhkosti v konstrukci mohou v zimních obdobích klesnout izolační vlastnosti minerální vlny oproti polystyrenu až o 50 %. Řada stavebních firem s ní navíc nerado pracuje, jelikož je pro svou hmotnost složitější na mechanickou manipulaci a nepříjemně kouše,“ varuje Tomáš Novotný, odborník v oboru zateplování.