Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 26.11. 2024
Dnes má svátek Artur
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Chytrá žena

Češky mají s početím stále větší problémy

16. 06. 2014 | Těhotenství
V loňském roce mělo problémy s početím dítěte na 15 % českých párů a toto procento každým rokem narůstá. Podle gynekologa a sexuologa MUDr. Pavla Turčana totiž lidé stále podceňují důležitou roli správné životosprávy. A to i přesto, že v důsledku nezdravého životního stylu přibývá Češek, které mají zvýšenou hladinu mužských pohlavních hormonů nebo prolaktinu v těle. Obojí jim přitom výrazně snižuje pravděpodobnost přirozeného početí.

Nejčastější příčinou problémů je zvýšená hladina testosteronu v těle ženy

Důvodů, proč mají ženy potíže s otěhotněním přirozenou cestou, je naneštěstí celá řada. Zcela nejčastějším je však přítomnost takzvaného hyperandrogenního syndromu, který představuje zvýšenou hladinu mužských pohlavních hormonů v těle ženy. Tato komplikace je obvykle provázena zhoršenou kvalitou pleti, častějším maštěním vlasů a zvýšeným růstem ochlupení. V horším případě se v rámci ní vyskytují rovněž problémy s dozráváním vajíček nebo vynechávání menstruace. To je při snaze otěhotnět zvláště problematické. Vzhledem k tomu, že hyperandrogenní syndrom souvisí s nezdravým životním stylem, nedostatkem pohybu a přibýváním na váze, je Češek s těmito problémy bohužel stále více.

Češky mají s početím stále větší problémyVyšší míra prolaktinu vyvolá organismu dojem, že je žena aktuálně těhotná

Druhou nejčastější příčinou problémů s početím u žen je takzvaná hyperprolaktinémie, tedy zvýšená hladina prolaktinu v těle. Při běžném fungování žena intenzivnější produkci tohoto hormonu obvykle ani nezaznamená, problém však nastává při snaze otěhotnět. Vyšší míra prolaktinu totiž v organismu ženy vyvolá stav, že je již těhotná či právě čerstvě po porodu, a nemůže tedy aktuálně otěhotnět. V tomto případě pak často nastává bludný kruh. Zvýšená hladina prolaktinu totiž souvisí se stresem, vyčerpáním či třeba s únavou, což jsou symptomy vcelku typické pro ženy, které nemohou otěhotnět. Čím více se tedy bude žena kvůli snaze počít dítě stresovat, tím menší pravděpodobnost otěhotnění bude mít.

U obou zmiňovaných zdravotních komplikací je tedy nezbytné zaměřit se primárně na zdravou životosprávu, dostatek spánku a pohyb. To je nejpřirozenější prevence i léčba. Ženy s hyperandrogenním syndromem pak mohou pro zpravidelnění cyklu i k podpoře dozrávání vajíček připojit navíc ještě konzumaci přírodních přípravků s obsahem fytoestrogenů, třeba Sarapis Soja. Pokud problémy s početím přetrvávají, je pak ženě nasazena cílená farmakologická léčba.

Nejméně častými komplikacemi jsou vrozené vady

Další skupinu komplikací představují záněty s tvorbou srůstů, sterilita na imunologickém podkladu, kdy má žena vytvořeny protilátky na spermie či vajíčka, nebo třeba endometrióza. To je stav, při němž se sliznice, která se za normálního stavu nachází v dutině břišní, nachází například na vaječníku, pobřišnici či děložních vazech. Problémem bývá také méně běžné ovariální selhání, kdy se předčasně vyčerpá zásoba dozrávání schopných vajíček. Nejméně častým důvodem ženské neplodnosti je pak přítomnost vrozených vad. Zde hovoříme třeba o špatně vyvinuté děloze, vaječnících nebo o přepážce v dutině děložní. Jisté procento komplikací pak samozřejmě tvoří i nejrůznější onkologická onemocnění.

Moderní medicína v kombinaci s přírodními produkty v současnosti nabízí řešení prakticky všech uvedených komplikací. Prostřednictvím asistované reprodukce je tedy dnes schopna mít dítě i žena bez vaječníků a dělohy. I pokud pomineme tuto cestu založení rodiny, je nevyléčitelných problémů opravdu minimum. A co je zásadní, nejčastější příčiny neschopnosti přijít do jiného stavu jsou obvykle způsobeny ženou samotnou. Za sebe tedy doporučuji ženám nejen před snahou o početí vhodně upravit životosprávu, v maximální možné míře omezit stres a dostatečným odpočinkem předcházet pocitům únavy a vyčerpání.

Autor: Gynekolog a sexuolog
MUDr. Pavel Turčan


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !