Do nejvýše položeného trvale osídleného území za tajemnými obětními obřady, mnišskými meditacemi a poutníky směřujícími za vnitřní očistou (2002). Scénář a režie V. Poltikovič
V Tibetu najdeme jak pouště, tak zbytky pralesů, ale hlavně travnaté stepi a mnoho sladkých i slaných jezer. Pramení tu také řada veletoků důležitých pro miliardy obyvatel – Indus, Brahmaputra, Žlutá řeka, Mekong, Jang-c'-ťiang.
Vůbec není přehnané tvrzení, že na vodě z tibetských zdrojů závisí život téměř poloviny světové populace. Navštívili jsme Tibetskou náhorní plošinu lemovanou Transhimálajem a Himálajem s nejvyšší horou světa Čhomolungmou.
U pohostinných nomádů jsme se přesvědčili, že Tibeťané jsou otevření, mírní a zvídaví lidé. Podoby jejich hrozivých božstev nemají vystrašit lidi, ale negativní síly.
Číňané vyvíjejí velké úsilí, aby rozvrátili tibetskou kulturu a náboženské cítění, ale podařilo se jim to jen vnějškově.
Vnitřně svobodní jsou Tibeťané stále, i když k tomu podstupují nejrůznější obtížné rituály. A ta vnější, formální svoboda určitě někdy také přijde.
Dokument Cestománie - Čína: Neuchopitelný Tibet můžete
sledovat 20.9. 2022 od 16:40 na ČT1!!
Zdroj, foto: Česká Televize
Shelly
Chytrá Žena