Asijský ostrov, který se z vojenské diktatury proměnil v ekonomického tygra, nabízí kromě nádherné přírody a obrovského pokladu čínských císařů i jednu z nejvynalézavějších kuchyní na světě (2002). Scénář a režie J. D. Novotný
Ostrov ve tvaru doutníku uprostřed Čínského moře je velký jako Morava, a i když tři čtvrtiny jeho území pokrývají hory, žije zde jedenadvacet milionů lidí. Na Tchaj-wanu vznikla na sklonku 40. let nezávislá republika, kterou založili odpůrci komunistického režimu Mao Ce-Tunga během občanské války, nicméně od té doby ji většina zemí světa oficiálně neuznává.
Život na ostrově měl i tak po desetiletí daleko k demokracii. Vládl zde autoritativní vojenský režim a až do osmdesátých let zde trval výjimečný stav.
Dnes je situace zcela jiná, jelikož Tchaj-wan disponuje nejvyššími devizovými rezervami na světě a díky orientaci ekonomiky na výrobu nejmodernější techniky patří k asijským hospodářským tygrům.
Jde nicméně i o zemi plnou tradic – ačkoliv jí patří přední místo ve vývozu osobních počítačů, je tu také přes pět tisíc hojně navštěvovaných chrámů.
Pokud se ocitnete v pět nebo v šest hodin ráno v místním parku, uvidíte stovky hromadně cvičících či tančících lidí. Život zde plyne v harmonii a v úctě ke staletým hodnotám a jen tak se nenechá strhnout zběsilým tempem moderní civilizace a honby za ziskem.
Dokument Cestománie - Tchaj-wan: Probuzený ostrov můžete
sledovat 8.11. 2022 od 16:45 na ČT1!!
Zdroj, foto: Česká Televize
Shelly
Chytrá Žena