Z Brna jsme vyrazili v pátek kolem dvanácté hodiny odpolední. Naložilo se nás sedm do většího užitkového auta s velkým úložným prostorem a hurá na dálnici D2 směr Bratislava-Maďarsko-Srbsko-Bulharsko. Cesta byla dlouhá a my dorazili do Velingradu v brzkých ranních hodinách, což znamenalo, že naše předem domluvené ubytování ještě nebylo připraveno. Proto jsme si šli projít krásy Velingradu a vyzkoušet si termální lázně, které jsou veřejnosti volně přístupné.
Město Velingrad
Město se nachází 130 km od Sofie (hlavní město Bulharska) a bylo založeno v roce 1948 po sloučení tří osad - Kamenitsa, Ladzhene a Chepino. Velingrad je jedno z předních "lázeňských" středisek na Balkáně, má krásnou přírodu a je výjimečný svými minerálními prameny. Teplota vody se pohybuje mezi 28 ° Ń a 91 ° Ń.
Tipy pro návštěvníky
Pro turisty jsou zde připraveny minerální koupele, bazény, pláže, lázeňská sanatoria a lázeňské hotely. Nejteplejší voda je v části Kamenitsa - s teplotou až 91 ° Ń. Minerální vody a procedury, které jsou zde nabízeny a mají příznivý vliv i na pohybový systém, neurologické poruchy, hypertonie, gynekologické problémy, renální a urologické, respirační a žaludek i střevní nemoci.
Po vykoupání v teplé lázni a krátké ranní procházce při východu slunce jsme si šli odpočinout do pěkného, malého a útulného motelu v centru. Ceny jsou zde také přívětivé, na naše koruny nás ubytování stálo pouze sto padesát korun denně. Ve Velingradu jsme strávili ještě dva krásné slunečné dny. Průměrná roční teplota tohoto horského městečka je okolo 19 stupňů, tudíž moje letní oblečení na pláž jsem zde moc nevyužila.
Zato turistická obuv a outdorové vybavení se zde hodí. Druhý den jsme vyrazili do hor.
Pohoří Rila – horské království jezer
Toto pohoří je nejvyšší z celého Balkánu, chlubí se stovkami průzračných jezer, skalnatými štíty a ledovcovými kotlinami. Hory připomínají slovenské Tatry. Vyjeli jsme už brzy ráno směr město Borovets, to je nejstarší zimní středisko, nacházející se 1350 metrů nad mořem. Celé středisko se nachází na úpatí nejvyšší hory Balkánského poloostrova Musaly (2925 m).
Nechali jsme se vyvézt lanovkou do stanice Jastrebec (2369 m), před námi se otevřela krása tamějších skalních útvarů a my s úžasem pokračovali po červeně značené cestě k chatě Musala. Na nejvyšší horu Bulharska Musalu, která má udivujících 2925 m, jsme nevystoupali, ale i tak to byl krásný zážitek.
Tipy pro návštěvníky
Pohoří Rila je ideálním místem pro středně vyspělé turisty se středně vysokými nároky. Je podobně vysoké jako Vysoké Tatry, ale mnohem pozvolnější, takže připomíná spíše Nízké Tatry. Můžete putovat celé dny, aniž byste někoho potkali, protože místní turisté Rilu z nepochopitelných důvodů ignorují. Její přednosti jsou nedotčené lesy a planiny, bystřiny, stříbrná jezera, stáda pasoucích se koní a nekonečné hřebeny. Celé pohoří lze od západu na východ přejít za čtyři dny. Cesta není nijak náročná, avšak pokud hrozí déšť, je třeba ji zvážit, protože ten je zde většinou opravdu velmi hustý a silný. Cesty jsou poměrně dobře značeny (někdy zničehonic dokonce změní barvu).
Po náročném celodenním výletu jsme si dali lehkou večeři v krásné restauraci s moc příjemnou obsluhou.
Doufám, že se do Bulharska zase brzy podívám a ráda bych Vám všem, kteří se jen nechcete válet u pláže, doporučila tuhle aktivní dovolenou s nezapomenutelnými zážitky.
ChytráŽena.cz