-Komerční sdělení-
Dávno tomu, kdy byli psi hlídači u domu. Teď už jsou tito mazlíčci plnohodnotnými členy rodiny a mnohdy také účastníky dovolených. Pokud letos plánujete cestu k moři i vy a svého čtyřnohého parťáka berete s sebou, je potřeba zamyslet se nad možnými riziky, která mohou čekat na pláži.
Není pochyb o tom, že si psi pobyt na pláži umějí opravdu užít. Ale i tam mohou číhat různá nebezpečí, která mohou vašeho chlupáče ohrozit na zdraví. Proto byste měli svého mazlíčka v průběhu dovolené ochraňovat ještě o něco více.
Otrava mořskou solí
V případě, že se vydáte se psem na pláž, nikdy nezapomínejte na dostatek čerstvé vody a nikdy ho nenechte pít z moře. Pití velkého množstvsí slané vody může vést k otravě solí.
Mezi hlavní příznaky otravy patří nadměrná žízeň, zvracení, průjem nebo například zmatenost. Kromě tekutin je také vhodné psa po odchodu z pláže opláchnout od slané vody, kterou by si mohl vylizovat z tlapek a srsti.
Pozor na písek
Někteří psi mají v návalu radosti z her na pláži tendenci jíst písek. Do tlamy se jim dostane snadno i během polehávání, sbírání hraček ze země nebo třeba kopání děr.
Pokud ale pes polkne větší množství písku a malé oblázky, může to způsobit ucpání střev. Nejčastěji se to projevuje zvracením, zácpou, bolestmi břicha, nechutenstvím nebo letargií. Tento stav je vážný a vyžaduje neodkladné veterinární ošetření.
Komáry se nevyplácí podceňovat
Pokud jste si mysleli, že komáři jsou „jen“ dotěrný hmyz, který obtěžuje nás i zvířata, zpozorněte. Komáři jsou přenašeči nemoci zvané srdeční dirofilarióza neboli srdeční červivost – nemoci, která může mít pro psa až fatální následky. Během nákazy dochází k napadení plicní arterie, což vede k ucpání malých tepen. Pokud dojde k infekci, může být pes dušný, apatický, lze u něj pozorovat příznaky horečky a kašle, a dokonce může omdlévat.
Vhodnou prevencí je pravidelná aplikace přípravků, a to v měsíčních intervalech po celé období, kdy jsou komáři aktivní. Vhodným volně prodejným veterinárním léčivým přípravkem pro psa mohou být pipety Frontline Tri – Act spot-on, které disponují repelentními účinky nejen proti klíšťatům, ale také proti bodavému hmyzu. Zakoupit je lze v lékárnách a chovatelských potřebách. Těžká infekce je jen obtížně léčitelná a může skončit smrtí psa.
Paraziti škodí i na dovolené
Nejen u moře, ale i u běžných rekreačních vod žijí mikroorganismy, které mohou pro vašeho psa představovat možné zdravotní nebezpečí. Nevyhnete se ani výskytu klíšťat a komárů. Vzhledem k tomu, že jsou rizika nejistá a špatně odhadnutelná, jsou ideální prevencí před dovolenou i po dovolené antiparazitika, která ochrání vašeho čtyřnohého mazlíčka před vnitřními i vnějšími parazity, například ve formě žvýkacích tablet v měsíčních dávkách.
Přehřátí
Zatímco mořský vánek může působit osvěžujícím dojmem, není tomu tak. Pokud zkombinujete vysoké teploty s horkým pískem a velké množství pohybu, je pravděpodobnost, že se u vašeho mazlíčka objeví úpal, velmi reálná. A proto je potřeba zajistit mu dostatek čerstvé pitné vody i možnost schovat se do stínu. Stejně tak je vhodné vyhnout se pobytu na pláži v nejkritičtějších hodinách a investovat do opalovacích krémů vyvinutých speciálně pro psy, které chrání tlapky, čenich nebo uši před nebezpečným UVA a UVB zářením.