Egypt si jako turistická destinace už dávno vybudoval renomé u kulturních nadšenců, golfistů i milovníků vodních sportů....
S dějinami Egypta jsou však spojeny i životy známých milenců a milovníků – Julius Caesar si v roce 47 před Kristem podmanil spolu s Egyptem také Kleopatru. Již ve 14. století před Kristem si krásná devatenáctiletá Nefertiti vzala čtrnáctiletého Achnatona, se kterým měla šest dětí. Hlubokých citů se dožaduje také Aida ve Verdiho opeře – když je núbijská princezna zavlečena do Egypta, musí se vojevůdce rozhodnout mezi láskou k ní a svou věrností k faraónovi.
Romantický Asuán
Kdo chce zažít romantický Egypt, měl by navštívit Asuán. Říká se, že nikde v Egyptě nenajdete takové světlo a takové ticho jako v Asuánu. Kdysi toto město na východním břehu Nilu, které si dodnes zachovalo svůj půvabný ráz, hojně navštěvovali bohatí Angličané jako zimní letovisko. Nil se zde třpytí tak modře jako nikde jinde, felúky s velkými bílými plachtami se ladně pohupují na hladině a malé ostrůvky lákají k výletům. Například na Kitchenerově ostrově se dá báječně relaxovat ve stínu nejrůznějších druhů palem, exotických stromů a dalších nádherně zbarvených rostlin.
Romantická je také plavba člunem na ostrov Fílé a návštěva stejnojmenného chrámového komplexu. Chrám je zasvěcen bohyni Isis, patronce manželství a lásky, která silou své lásky probudila svého manžela Osirise znovu k životu.
Asuán je výchozím bodem pro výlety do 280 kilometrů vzdáleného Abú Simbel, kde se nachází proslulý chrámový komplex Ramsese II. se čtyřmi kolosy. Každoročně 22. února a 22. října zde na návštěvníky čeká fascinující hra světla, takzvaný sluneční fenomén. Pouze v těchto dvou dnech padají sluneční paprsky šedesát metrů hluboko dovnitř chrámu. Tři ze čtyř soch bohů, které zde stojí, se pak třpytí ve slunečním světle, pouze socha staroegyptského boha smrti zůstává zahalena tmou.
Výlet do Bílé pouště
Pěšky nebo na hřbetě korábu pouště půjdete sněhobílými písečnými poli kolem podivuhodných vápencových útvarů. Až se člověku zdá, že vidí sněhová pole uprostřed moře písku. Cestovatelé označují tento kus země jako celosvětově nejvelkolepější, avšak zároveň nejneskutečnější krajinu. V poledne člověka téměř oslepí bílá barva, v ranním a večerním světle a ve svitu měsíce se skály barví těmi nejnádhernějšími žlutými, modrými a červenými odstíny. Tyto vápencové útvary vznikaly miliony let vlivem větru a eroze. Jejich pohádkové tvary na sebe berou podobu ptáků, sfingy nebo jiných postav – podle představivosti každého návštěvníka. Při bližším pohledu můžeme na těchto bizarních skalách objevit zkamenělé ulity hlemýžďů, kousky dřeva a mušle. V této krajině tvořené písečnými dunami a skalami nás znovu a znovu překvapují malé palmové oázy a samostatně stojící akácie.
Na závěr se jistě vyplatí navštívit oázu Bahariya, kde je možné se vykoupat v horkých pramenech a vychutnat si klid oázy.
Sinaj
Výstup na horu sv. Kateřiny: návštěva kláštera svaté Kateřiny. Vycházka do Sinajského pohoří. Nocleh u beduínské rodiny ve stanu. Romantický západ nebo východ slunce s výhledem na Mojžíšovu horu.
„Faraónská“ svatba snů – v chrámu v Karnaku
Pro nejkrásnější den v životě si snoubenci přejí to nejkrásnější místo. Kdo má rád něco mimořádného, může uzavřít sňatek v Egyptě jako faraón a jeho královna. Své „ano“ si mohou snoubenci říci stejně jako dávný vládce Egypta v chrámu v Karnaku, chloubě faraónského stavitelského umění. Vzhledem k velké poptávce je počet svatebních obřadů omezen. O tento honosný svatební obřad se mohou každoročně ucházet sňatku chtivé páry z celého světa.
Čtěte také:
Egyptská kuchyně - Pohled do historie
Průvodce egyptskou kuchyní – pochoutky ze zeleniny, masa a ryb
Průvodce egyptskou kuchyní – národní pochoutky a speciality
Cestujeme po Egyptě – nejzajímavější místa Káhiry (1. díl)
Cestujeme po Egyptě – nejzajímavější místa Káhiry (2. díl)
Cestujeme po Egyptě – Alexandrie a Horní Egypt
Zdroj: Egypt travel
Foto: Bertrand Rieger Hemis.fr
Arnaud Chicurel Hemis.fr
Notburga
ChytráŽena.cz