Pokud si nalistujete v atlase stránku s Afrikou a podíváte se na západ od ní, najdete asi 570 kilometrů od pobřeží ostrovní stát Kapverdy. Ostrovy zeleného mysu, jak zní český překlad, tvoří deset hlavních a několik menších vulkanických ostrovů. Teplota se zde celoročně pohybuje mezi 20 a 30 stupni Celsia. Díky stále vanoucímu mírnému větru vám tu nebude vedro ani v největších parnech.
Největším ostrovem je Santiago s hlavním městem Praia a také s prvním evropským přístavem v jižních mořích. Oblíbeným turistickým cílem je ostrov Sal, který je ideální pro příznivce windsurfingu, potápění a rybaření. Třetí největší ostrov Kapverd Boa Vista zase láká hlavně plážemi. Nejoblíbenější Santa Monica Beach měří celých 18 kilometrů.
Samostatnou kapitolou je pak místní, takzvaná kreolská kuchyně. V té se mísí vlivy Portugalců, Afričanů a Brazilců, a proto je zcela jedinečná. Základem bývají většinou ryby a další mořské plody jako raci, krabi, langusty či humři upravené na všechny možné způsoby.
Pokud máte rádi ryby, čeká vás luxus například v podobě tuňáka, který se ještě před pár hodinami proháněl Atlantikem. Ryby zde díky tomu navíc chutnají daleko lépe než ve většině našich restaurací. Jako příloha k rybě se na Kapverdách častou podává rýže, většinou v kombinaci s hranolky.
Jednou z hlavních surovin kreolské kuchyně jsou vedle ryb také luštěniny. Místní specialitou, kterou byste při pobytu na Kapverdách rozhodně neměli vynechat, je cachupa. Jejími hlavními surovinami jsou kukuřice, fazole a další boby, zelí a sladký brambor s vepřovým masem nebo rybou. Všechny suroviny se vaří v jednom velkém hrnci
Pochutnáte si ale i na dalších místních pokrmech. Za ochutnání stojí směs fazolí, zeleniny, vepřového masa a pikantní klobásky zvaná Feijoada nebo pikantní smažené krokety z vařených ryb a brambor Croquetes de Peixe.
Z dezertů by určitě zasloužil pochvalu tradiční puding, který se vaří z kondenzovaného mléka a polévá se karamelem. Pokud patříte mezi milovníky sladko-slaných kombinací, pak zkuste kozí sýr přelitý medem s papájovým želé. Výborné jsou také banánové placky Filhoses de Banana.
Z nápojů se na Kapverdách produkuje pivo, víno a grog - pálenka z cukrové třtiny. Výtečné jsou i alkoholické koktejly. U těch si ale dejte pozor na množství. Bude vám sice možná připadat, že pijete jen nějaký džus, opak je ale pravdou.
Vodu z vodovodu na Kapverdách nepijte. Získává se totiž odsolováním mořské vody a obsahuje vysoké množství soli a jiných minerálů, na které není náš organismus zvyklý. Doporučuje se proto pít pouze balená voda.
Zdroj, foto: Student Agency