Rádi s manželem cestujeme, tak jsme se také jednou vydali až na úplný západ naší republiky, do města s nejkratším jménem, Aš. Město je obklopeno ze tří stran Německem, žije zde cca 13 tisíc obyvatel. Spadá do okresu Cheb v Karlovarském kraji.
V sousedství najdete malou obec Krásná, Hazlov, Podhradí, Hranice a německá lázeňská města Bad Brambach, Bad Eslter a Rehau a Selb.
Město Aš bývalo významným textilním městem.
Zajímavým místem je zde Ašské muzeum, budova staronové radnice, což je barokní stavba z roku 1733 od Antonína Pfeffera, kostel sv. Mikuláše nebo Masarykovo náměstí.
Podnebí je tu drsné, to znamená dlouhé zimy a jen krátká léta.
Název nejzápadnějšího města České republiky, vklíněného v Ašském výběžku mezi Bavorsko a Sasko, pochází z německého jména ryby – lipana, kterého má Aš ve znaku. Hlavními turistickými lákadly nejsou historické památky, ale muzeum a zajímavá místa v okolí: rozhledna Háj a přehrada Bílý Halštrov.
Prohlédli jsme si centrum Aše a poté se vydali na rozhlednu Háj, která je svou stavbou jednou z nejmohutnější rozhleden v České republice. Má ještě jedno nej, a to nejzápadněji položená rozhledna.
Krásná 34 metrů vysoká rozhledna byla postavena v letech 1902-1904 podle návrhu architekta Wilhelma Kreise. V tehdejší době se jmenovala Bismarkova rozhledna po říšském kancléři Ottovi von Bismarckovi, jehož jméno nesla do roku 1918 a Bismarckův bronzový reliéf na rozhledně vydržel až do roku 1946.
Na rozhlednu vede 122 schodů, ale výhledy rozhodně stojí za to schody vyšlapat. Z výšky uvidíte krásy Karlovarského kraje a přilehlé části Německa – Krušné hory s Klínovcem, Doupovské hory, Český les, Kapellenberg s rozhlednou Zelenou horu s televizní věží, Dyleň s věží, Slavkovský les i německé Smrčiny s horou Schneeberg.
K vrcholu Háj se váže asi i nejznámější ašská pověst o Nahřbetskočovi, který napadal pocestné na vrchu Háj, u obávaného Kočičího smrku.
Po cestě do Aše jsme také nemohli opomenout hrad Seeberg nebo hrad Vildštejn ve Skalné, ale o nich zase někdy příště.
ChytráŽena.cz