V centru obce nalezneme zámecký areál s rozsáhlým hospodářským dvorem a kostelíkem Povýšení Svatého Kříže.
V prostorách bývalé konírny sídlí infocentrum, kde vám ochotně poskytnou rady o možnostech výletů i propagační materiály. Je zde možná prohlídka expozice lidových řemesel Pošumaví, galerie Nositelů tradice lidových řemesel. Můžeme zde vidět různé technické vymoženosti z časů našich prababiček, struhadla, máselnice, formičky na máslo. Přiblížíme si práci tesařů, truhlářů, kovářů, kameníků, vidíme, co se dalo vyrobit z loubků, proutí a slámy, jak se zpracovával len... Další prostory jsou využívány pro společenské a výstavní akce.
Okolí Chanovic se vyznačuje krásnou přírodou – lesy, kopce, rybníky, louky... Malou ochutnávkou je naučná stezka dlouhá 2,2 km s 9 zastávkami. Vede ze zámeckého areálu parkem kolem Žižkova kamene, k němuž se vztahuje pověst o putování Žižkova vojska krajem. Jan Žižka zde odpočíval, zatímco jeho družina se snažila najít chanovický dvůr, aby ho vyplenila. V hustém porostu ho však nenalezli. O tom, jak dlouho Žižka čekal, svědčí důlek vysezený v balvanu :-)
Pokračujeme kolem lesovny k rozhledně na vrcholku kopce Chlum. Věž z betonových cihel byla vybudována v roce 2006 a vede na ni vnitřní kovové schodiště (136 schodů). Výhled je dokonalý, opravdu Prácheňsko jako na dlani; lze pozorovat celé panorama Šumavy, opačným směrem jsou vidět Brdy i Blatná.
Vycházíme z lesa na okraj obce, kde na nás čeká expozice lidové architektury. Jde o záchranný projekt pro ohrožené objekty lidového stavitelství jihozápadních Čech - z Klatovska, Plzně-jih, Rokycanska a Domažlicka. U hlavní silnice je možno vidět i nádherně zrestaurovaný barokní špýchar. Chanovický skanzen vzniká svépomocnou a dobrovolnickou prací mladých lidí z Plzeňského kraje a díky různým nadacím, sponzorům, státním a krajským fondům na obnovu památek.
Je opravdu obdivuhodné, kolik zajímavostí najdeme na tak malém prostoru a co vše se tady dokázalo.
Zhruba 3 km od Chanovic leží obec Bezděkov. Pokud půjdete po hrázi Bezděkovského rybníka, spatříte na jejím konci na pahorku mezi borovicemi usmívající se kamennou postavu - kamennou bábu. Je dílem místního občana Jiřího Šulce, který ji vytesal z osmitunového kamene a dal tomuto svému dílu jméno Alžběta. Inspirací a předlohou mu byla kamenná žena ze slovanského hradiště nedaleko Strakonic, k níž se ještě ve středověku chodily těhotné ženy modlit za zdárný porod. Později ji ale církev nechala jako pozůstatek modlářství zničit.
Dále můžete v okolí Chanovic navštívit Kadovský viklan, zámek v Blatné nebo zámek ve Lnářích.
Doporučená mapa KČT č. 68 - Pootaví
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz