Kamarádka prožila kousek svého dětství v Klášteře v pivovaru, kde byl její tatínek několik let ředitelem.
Po dlouhých letech se tam chtěla vrátit a projít si svá dětská místa a tak jsme vyrazily.
Klášter – pivovar
První písemná zmínka je z roku 1144 a stával zde cisterciácký klášter, který byl v 15. století dobyt a vypálen a na jeho místě postaven renesanční zámek a do tohoto komplexu byl v 19. století vybudován pivovar a od té doby stavba chátrá a chátrá.
Díky ochotným lidičkám jsme si to tam mohly prolézt a kamarádka vykládala, kam si chodila hrát, kde byl pohřben její oblíbený pes, že ten bazén je nějaký malý, než býval v jejích dětských očích.
Bylo hezké vrátit se o tolik let zpět – no moc se tam toho nezměnilo, jak už jsem výše psala – stavba chátrá, nicméně pivo se tam pořád vaří.
Na oběd jdeme do restaurace vytesané do skály - uf – je opravdu vytesána ve skále – to musela být práce.
Dáme si oběd a nealkoholické pivo a jedeme do Mnichova Hradiště.
První co navštívíme je Valdštejnská hrobka – je umístěna v kapli sv. Anny, kde je zároveň i lapidárium.
V kapli jsou uloženy ostatky Albrechta z Valdštejna, vévody frýdlantského, slavného vojevůdce z třicetileté války. Ten byl zavražděn v Chebu roku 1634 – již tehdy trpěl chorobou syfilis ve třetím stádiu – proč chvíli nepočkali, nemuseli by ho vraždit – zemřel by brzy sám…
V Lapidáriu jsou krásné pískovcové sochy – Matyáš Bernard Braun, rodina Jelinkových, Platzer – to jméno mi něco říká – už vím… Malostranský hřbitov – je tam pohřben a nalezneme tam hodně jeho signovaných náhrobků.
Nakonec jdeme do zámku – zámecké interiéry.
Původně renesanční zámek (dnes přestavěný v barokním stylu), který nechal postavit Václav Budovec z Budova – tohle jméno mi také něco říká – no bodejť - jeden z českých pánů, který byl popraven r. 1621 na Staroměstském náměstí rukou kata Mydláře…
Mě však zaujalo jiné jméno – Vincent Valdštejn – tento pán držel na studiích Josefa Myslivečka a jelikož byl členem zednářské lóže, setkal se osobně i s Wolfgangem Mozartem – zase dvě jména, která mě na mých toulkách provázejí (Horní a Dolní Šárka). Vincent je k poznání na každém obraze – od narození měl oční vadu, takže jeho jedno oko je vždy přivřené. Do svých šesti let nosil dívčí šaty, neboť tenkrát se věřilo, že když si v šlechtickém rodu přijde pro dítko smrt, vždy si vybere chlapce – tak aby tu smrtku ošálili...
Interiéry jsou kouzelné – delftská fajáns, orientální a míšeňský porcelán, duchcovská knihovna - na zámek byla z Duchcova převezena knihovna s 22 tisíci svazky, kterou spravoval Giacomo Casanova.
Loučíme se se zámkem a už plánujeme další výlety…
ChytráŽena.cz