Dnes bych vás všechny ráda pozvala na krátkou procházku malebnou vsí, jejíž dominantu tvoří zřícenina stejnojmenného hradu.
Obec Jenštejn se nachází v okrese Praha-východ, ve Středočeském kraji. Rozkládá se asi šestnáct kilometrů severovýchodně od centra Prahy a sedm kilometrů jihozápadně od města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Sousedí s obcemi Podolanka, Dřevčice, Svémyslice, Radonice a s pražským katastrálním územím Vinoř. Žije zde zhruba 1400 obyvatel.
Jenštejn byl založen současně s malým, vodou chráněným hradem v první polovině 14. století Jencem z Janovic, dvorským místosudím v letech 1336-1361. Samotný hrad byl však dostavěn ještě o pár let později (1368) za Pavla z Vlašimě, který jej koupil od předchozích majitelů a získal tak přízvisko Pavel z Jenštejna. V dalších letech hrad poměrně často měnil své majitele.
Konečně jeho poslední majitel Jan Dobřichovský z Dobřichova, který hrad získal v r. 1560, ho doslova propil a když poté v roce 1583 zemřel, zabrala hrad, v té době nazývaný zámkem, pro dlužné pokuty Dobřichovského česká komora a připojila jej v roce 1587 ke komornímu panství brandýskému. V té době již nebyl obýván a začal rychle chátrat. Zápis z roku 1608 označuje Jenštejn jako „zámek starý a zpustlý“.
Poslední ránu dostal hrad v době třicetileté války, pravděpodobně v roce 1640, kdy vojska švédského generála Banera vydrancovala a vypálila městečko Jenštejn a společně s ním vypálila i opuštěný zámek. Po třicetileté válce zůstaly v Jenštejně nadlouho pouze vypálené, zpustošené a liduprázdné grunty.
Opuštěné statky byly znovu osazeny až v létech 1655-1660. V té době byl Jenštejn povýšen na městečko a byla mu přiznána práva trhová. Ještě na začátku 20. století byl Jenštejn uváděn jako městečko, tohoto práva však oficiálně nikdy nevyužil.
Počátkem 70. let 20. století byl hrad celkově zrekonstruován a roku 1977 zpřístupněn veřejnosti. Nejvýraznější a nejlépe dochovanou hradní částí je mohutná okrouhlá 22 metrů vysoká věž. Uvnitř se nachází dochovaná kaple s kruhovou lodí a presbytářem. Během prohlídky nahlédnete do hladomorny, kaple a spatříte expozici o historii hradu. Z vrcholu věže se vám pak naskytne daleký výhled na krajinu středního Polabí.
V areálu hradu Jenštejn najdete dva malé expoziční prostory - bývalý strážní domek vpravo od brány, kde je i prodej vstupenek a okrouhlou věž hradu.
V přízemí hradní věže můžete nahlédnout proskleným průhledem do podzemní hladomorny, ve vyšších patrech, kam vystoupáte po původním točitém schodišti, na vás čeká expozice věnovaná historii hradu, výsledkům archeologického výzkumu a osobě Jana z Jenštejna. Prohlédnete si pěkně zachovalý zaklenutý prostor gotické kaple a po zdolání posledního úseku schodů a těžkého poklopu vstoupíte na samotný vrchol věže, který je upraven jako rozhledna.
Ve strážním domku u brány máte možnost si prohlédnout expozici věnovanou celé historii obce, která zahrnuje i několik tisíc let pravěkého osídlení. Zajímavostí je instalace dobového interiéru malé světnice, ilustrující životní podmínky venkovské chudiny v posledním obývaném domku podhradí ještě v 1. polovině 20. století. Je zde přístupný i prostor temného sklípku vytesaného do skály.
Před nedávnem zde byla instalována i nová výstava - místnost věnována lidovému léčiteli Janu Mikoláškovi, který ve vile na okraji Jenštejna působil po 2. světové válce.
Další památkou, která stojí za shlédnutí, je pak výklenková kaple z roku 1855, která stojí ve středu obce.
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz