Nedávno jsem tu psala o našem jarním výletě do města a lázní Jeseník. Vlastně jsem se k samotnému Jeseníku nedostala - nakonec jste si mohli přečíst o tom, jak jsme cestou objevili zámek v Loučné nad Desnou. Byla by ale škoda se nevrátit zpátky ke krásám tohoto malebného moravského města a samotných lázní... Dnes bych to tedy ráda napravila. Jestli přemýšlíte, kam za zážitky a krásnou přírodou, třeba pro vás bude můj dnešní článek malou inspirací.
Jeseník je lázeňským městem ležícím v Olomouckém kraji. Má pouze necelých 12 tisíc obyvatel, ale přesto je hojně vyhledávaný – proslulost mu zajistilo zejména lázeňství. A nejedná se jen o samotné lázně v Jeseníku, také nedaleká obec Lipová-lázně není lázeňským hostům vůbec neznámá. Jeseník se až do roku 1947 jmenoval Frývaldov, německy Freiwaldau (uvádí se také Freynwalde) – v překladu místo zbavené lesa. Nemusíte se ale bát, lesů je v okolí opravdu dost. Už v době osídlení původními německými obyvateli byl Jeseník označovaný jako perla Jeseníků. Město budete možná znát v souvislosti s čarodějnickými procesy v 17. století. Hon na čarodějnice tu byl mimořádně intenzivní a dlouhotrvající (spolu s Šumperskem a Velkolosinskem největší na území České republiky).
Pojďme ale od této smutné historie k „radostnějším zítřkům“. Jak už jsem zmiňovala, Jeseník je především vnímán jako lázeňské město. Lázně se zasloužily velkou měrou o rozvoj města v 19. století. Místní rodák Vincenz Priessnitz tu založil počátkem 20. let 19. století první vodoléčebný ústav na světě. Právě podle něho se lázně jmenují Priessnitzovy a hlavní lázeňský pavilon Priessnitzovo sanatorium. Po malé Priessnitzově dceři je pojmenován dětský pavilon: Karolina. Tento „vodní doktor“ dal přestavět svůj rodný dům v prostornější dům určený pro léčení; stal se vlastně prvním vodoléčebným ústavem na světě.
Léčivé účinky vody pozoroval Vincenz Priessnitz v přírodě již od dětství a první praktické zkušenosti získával právě na sobě. Začátky neměl vůbec jednoduché. Ostatní lékaři odmítali jeho „nevědecké“ metody léčby a dokonce proti němu podávali žaloby. Situace se změnila teprve tehdy, když se v roce 1838 konečně dočkal povolení k definitivnímu provozu lázní. Překonal všechny počáteční obtíže a zahájil výstavbu velkého léčebného domu. Svou dcerku Priessnitz bohužel vyléčit nedokázal, zemřela v pouhých třech letech.
Lázně Jeseník brzy dosáhly světové proslulosti. Určitě si vybavíte budovu Priessnitzova sanatoria, která lázním dominuje a stala se jedním z jejich symbolů. Je současně nejvýše položeným památkovým objektem (pochází z roku 1910). Ve své době dokonce patřila k největším sanatoriím tohoto druhu na světě. V lázních se stále nachází Priessnitzův rodný dům a od něj se můžete vydat několika značenými lázeňskými okruhy pro pěší i pro cyklisty. Okruhy lemují informační tabule, památné stromy a lavičky – pod Preissnitzovým sanatoriem k posezení lákají nové „otočné“ lavičky s výhledem na město Jeseník a okolní hory. Vzorně upravenou lázeňskou kolonádu a park zdobí i řada pomníků a posedět se dá také v sousedství vodotrysků. My jsme si je bohužel ještě vychutnat nemohli, tak brzy po skončení zimy nebyl jejich čas. Alespoň jsme tedy poseděli nad šálkem výborné kávy v místní cukrárně. Pokud jste lázně někdy navštívili, jistě mi dáte za pravdu, že vyhledávaným cílem v okolí jsou také krásně upravené prameny. Lázeňští hosté si mohou užít organizované vycházky nebo výlety. Často využívaná je například Stezka Vincenze Priessnitze, která začíná a končí u lázeňského informačního centra. Okruh měří 7 km a leží na ní 14 pramenů, Zážitkových chodník a další lákadla pro dospělé i děti. Turisty oblíbená je kamenná rozhledna Zlatý Chlum ve výšce 875 m n.m., která je připomínkou těžby zlata.
Lázně leží na kopci zhruba dva kilometry nad městem Jeseník. Jestli si vyšetříte čas i na procházku městem, zaujme vás v první řadě náměstí, uprostřed kterého stojí radnice s renesančními základy a řada renesančních domů – mezi nimi i dům posledního jesenického kata. Nejzajímavější památkou města je ale bezesporu gotická vodní tvrz (vybudovaná na počátku 15. století), přestavěná renesančně a v 18. století přebudovaná na zámek. Najdete ji kousek za náměstím a dnes tu sídlí Vlastivědné muzeum Jesenicka. Okolo tvrze vede dnes již suchý vodní příkop, který byl v minulosti zaplněn vodou. V Jeseníku a okolí můžete absolvovat dva poznávací okruhy: Jesenické toulky. V okolí je spousta dalších vyhledávaných turistických cílů, k nejnavštěvovanějším patří například Červenohorské sedlo, Ramzová nebo Rejvíz. K Jesníkům neodmyslitelně patří i Praděd, Karlova Studánka, zdatnější turisté se mohou vydat za nádhernými výhledy do mnoha míst.
Krásných míst je tu v blízkém i vzdálenějším okolí opravdu spousta. Přijeďte se přesvědčit sami a věřím, že se sem budete stejně jako my rádi vracet!
ChytráŽena.cz