Severní Plzeňsko
Na silvestra jsme se s přáteli sešli v Plasech, kde jsme navštívili tamní bývalý Cisterciácký klášter. O něm bude článek někdy příště.
Cestou z Plas jsme si zajeli ještě do Kaznějova, kde se nachází obří kaolinový lom. Byli jsme tou krásou uchvácení.
Lom Kaznějov je činný lom na kaolin a štěrkopísek v kaolinitovém ložisku. Surovina se zde těží od roku 1904.
Důl leží v nadmořské výšce 486 m n. m., je dlouhý téměř 1,8 km, v nejširším místě má 800 m. V současné době se těží z minimálně patnácti pater.
Lom v Kaznějově je největší ve střední Evropě, ročně vyprodukuje 320 tisíc tun kaolinu. Ten tvoří 18 procent vytěženého materiálu. Zbytek jsou dál využitelné písky a kamenivo. Ročně se v Kaznějově vytěží 1,8 milionu až dva miliony tun materiálu. Až 75 procent suroviny jde na export. Hlavními odběrateli jsou Německo, Benelux, severní Itálie, Slovensko, případně Polsko.
Lom patří jedné nejmenované společnosti a je veřejnosti nepřístupný. Legálně jej můžete vidět pouze z vyhlídky na jeho západní straně. Scenérie dolu využívají často k natáčení filmaři. Jako krajinu po bitvě s Turky byste ho identifikovali například v pohádce Princezna ze mlejna 2.
Někdo kaolinový lom jeho podobou považuje za „Nevadskou poušť“, tak je to tu krásné. Nedaleko Kaznějova se ještě nachází obec Nevřeň, kde můžete navštívit Centrum Caolinum. Je to jediný přístupný důl kaolinu u nás.
Kaolin je základní surovina pro výrobu porcelánu.
Největší ložiska kaolínu se nacházejí právě v okolí Karlových Varů a považují se za nejkvalitnější v Evropě pro karlovarský porcelán. Kaolín je bílá hmota, která vzniká zvětráním minerálu živce.
Kousek od lomu jsem našla i vzácnou fosílii (viz foto kamene s obtisknutým listem).
ChytráŽena.cz