Vřídlo je hlavním karlovarským pramenem, jehož teplota dosahuje 73 °C a tryská do výše 12 metrů. Každou minutu vytryskne na zemský povrch 2 000 l vody. Představíme-li si Vřídlo jako kmen stromu, ostatní prameny jsou větvemi tohoto stromu. Už několikrát v minulosti se ukázalo, že některá zřídla se někdy ztratila a znovu objevila. Karlovarská voda je přírodní iontový roztok obsahující rozpuštěný oxid uhličitý. Hlavními rozpuštěnými látkami jsou sodík, vápník, draslík, hořčík a dále síran, chlorid a mnoho dalších minerálních látek v malých až stopových množstvích. Celkový obsah minerálních látek je cca 6,4 g/1 l a obsah CO₂ mezi 560 – 980 mg v litru. Karlovarské prameny se chemickým složením liší jen nepatrně, zvláště ve stopových prvcích. Liší se hlavně teplotou a množstvím plynného oxidu uhličitého. Zvláště teplota pramenů má vliv na množství rozpuštěných minerálů. Chladné prameny (pod 50 °C) mají spíše průjmový účinek, teplejší naopak.
Kromě Vřídla jsou ve Varech i tyto prameny: Pramen Karla IV., Dolní zámecký pramen, Horní zámecký pramen, Tržní pramen, Mlýnský pramen, Rusalčin pramen, Pramen knížete Václava I., Pramen knížete Václava II., Libušin pramen, Skalní pramen, Pramen Svobody, Sadový pramen, Pramen Štěpánka, Pramen Hadí.
Kvalita léčení je přímo závislá na kvalitě přírodního léčebného zdroje a karlovarské prameny se řadí k nejefektivnějším přírodním zdrojům v Evropě.
Denní dávka minerální vody se pohybuje od 0,6 l a doporučuje se pít 3x denně vždy půlhodinu až hodinu před jídlem. Voda se pije přímo u pramenů ze speciálně upravených lázeňských pohárků pomalými, nevelkými doušky. Vhodné je při tom nesedět – lékaři doporučují pomalou procházku. Pitná kúra se v případě léčby trávicího traktu počítá jako hlavní procedura,
Přírodní léčebný zdroj se používá k léčbě onemocnění zažívacího traktu, poruchy výměny látkové (cukrovka, vyšší hladina tuků v krvi, dna). Teplé prameny se využívají k pitné kúře, ke koupelím a k výplachům.
Oblíbené procedury:
Perličková koupelKoupel ve vřídelní vodě o teplotě 37 - 38 °C. Perličková koupel blahodárně působí na lidský organismus. Mikromasáží kůže dochází k lepšímu prokrvení a celkové relaxaci organismu. Svým mírně sedativním účinkem pozitivně ovlivňuje nespavost, neurózy, psychosomatické nemoci. Koupelí dochází k uvolnění svalového napětí, proto se účelně využívá při léčení pohybového aparátu.
Kneippův chodník
Velmi pozitivní účinky na zlepšení prokrvení dolních končetin, zmírnění jejich otoků, zmírnění působení počátečních křečových žil, jakož i při bolestech hlavy a migrenózních stavech má střídavá nožní koupel, která je součástí vodoléčby Kneippova typu. Jde o aktivní pohyb v chodníku s teplou vodou (35 - 40 °C) a se studenou vodou (10 - 15 °C). Doporučuje se tzv. čapí krok. Pro dosažení cíleného efektu, tj. posílení žilných stěn jejich roztahováním v teplé a smršťováním ve studené vodě, se cyklus opakuje nejméně 10krát.
Skotské střiky
Stimulační procedura založená na aplikaci tepla a chladu i mechanického dráždění pokožky proudem vody. Prokrvení dolních a horních končetin působí na zmírnění svalové bolesti při degenerativních onemocněních pohybového aparátu, jakož i funkčních poruch prokrvení dolních a horních končetin.
Zdroj, foto: Bohemia-lázně