Poslední rok moc nepřeje cestování. A proto je právě nyní nejlepší čas výlet si pečlivě naplánovat, abychom, až budeme moci, mohli ihned vyrazit. Tentokrát vás zvu na Kokořínsko.
Jeden les ve středních Čechách vás zavede do české historie, kterou Václav Levý vytesal doslova do skály. Je tomu téměř 200 let, kdy mladičký sochař, v duchu ideálů národního obrození, vytesal do místních pískovcových masivů neuvěřitelná sochařská díla. Navštivte les, který vypravuje dávné příběhy.
První zastávkou je jeskyně Klácelka. Během jednoho roku vytvořil Václav Levý dílo, které může dozajista sloužit jako památník národních dějin. Prostor před jeskyní se jmenuje Blaník, a v jeho okolí můžete najít sochy Jana Žižky, Prokopa Holého, Zdeňka Zásmuckého a Blanického rytíře. Pozornému oku neuniknou ani postavy trpaslíků, kteří vyrábějí zbroj pro blanické rytíře. Uvnitř jeskyně jsou vytesány lavice a reliéfní kresby. Tyto kresby představují zvířata, která zosobňují lidské vlastnosti dle Klácelovy bajky Lišák Ferina.
Ale jdeme dál. Dojdeme k monumentálnímu dílu tyčícímu se na vrcholku strmého kopce. Jsou jím devět metrů vysoké Čertovy hlavy, které sochař vytesal do kamene a podle pověstí mají představovat obyvatele nedaleké vesnice. Václav Levý je vytvořil v letech 1841-1846. Zajímavé jsou jejich oči, jejichž zorničky mají tvar šesticípé hvězdy. Po sochách amerických prezidentů v Jižní Dakotě jsou to prý největší sochy v přírodě na světě.
Ale pokračujme dál k dalšímu jeskynnímu komplexu, kterému se říká Harfenice. Jméno má význam ženy hrající na harfu. Její podobizna je ovšem nejvíce poničená, ať už rukou vandalů nebo vlivem počasí. Dále na místě najdete čtyři hlavy vytesané do skály a jeskyni, jejíž klid stráží dva muži a krokodýl. To ale zdaleka není vše, monumentální dílo pokračuje!
Další pozoruhodnou zastávkou je dílo Had. Poznáte ho už z dálky, má 9 metrů a není to žádný drobeček! A malý úkol pro vás! Dokážete najít sekeru, která by ho chtěla přetnout v největší smyčce? Není tak snadné ji nalézt, ale není to nemožné…
Poslední monument není až tak obdivuhodný, ale i přesto byste tam mohli svou výpravu zakončit. Jméno Sedm Chlebů je poměrně výstižné – s přehledem na skále ty chleby napočítáte. Dejte si chviličku, abyste pozorovali barevné odstíny skály, které vytvořila přirozená eroze.
Celkem je okruh dlouhý asi 12 kilometrů. Nabízí zajímavou procházku pro celou rodinu.
ChytráŽena.cz