Pojďme se podívat, odkud tito vodníci pocházejí a jistě tu najdeme i řadu dalších zajímavostí. V roce 2000 vznikl svazek obcí Ladův kraj; starostové 18 obcí se tehdy dohodli, že budou společně rozvíjet cestovní ruch a kulturu a propagovat oblast od Říčan k Sázavě jako jeden mikroregion.
Josef Lada, který v Kronice mého života označil oblast mezi Hrusicemi a Prahou za nádherný kraj, jistě netušil, že ve 3. tisíciletí ponese jeho jméno. Mikroregion Ladův kraj má opravdu co nabídnout, hustá síť značených tras je ideální pro pěší i cykloturistiku.
Výchozím místem našeho pěšího výletu je nádraží Senohraby, ležící na trati 221 Praha - Benešov u Prahy. Na rozcestníku zvolíme zelenou značku směr Hubačov (1,5 km) a klesáme obcí dlážděnou silnicí serpentinami do údolí (pozor - ve druhé pravotočivé zatáčce značka uhýbá ze silnice pěšinou vlevo). Přejdeme lávku, pokračujeme kolem několika chat proti proudu potoka a posléze podejdeme dálniční most. Na rozcestí se pak vydáme vpravo po žluté značce, která mírně stoupá silničkou a po 1,5 km nás dovede do obce Hrusice.
V Hrusicích nelze minout kostel sv. Václava se zajímavým portálem z červeného pískovce.
Jsou známy především jako rodiště Josefa Lady (1887-1957). Tento český malíř, kreslíř a spisovatel, autor Mikeše, ilustrátor mnoha pohádek i knih pro dospělé (Haškův Švejk, básně Jaroslava Seiferta...) byl poetou a zároveň humoristou, z výprav divadelních her a filmů se vám jistě vybaví Drdovy Hrátky s čertem. Pro bližší seznámení s jeho nezaměnitelnými obrázky navštivte Památník Josefa Lady.
Občerstvit se můžete v hospodě U Sejků.
Z Hrusic pokračujeme k rozcestí Na Šmejkalce (zde strašil Mulisák se svým synkem Bubáčkem v Ladově knížce Bubáci a hastrmani) a dále pak do obce Ondřejov, nad kterou nás čeká druhá zajímavá zastávka našeho výletu - hvězdárna. Z Hrusic je to sem zhruba 4 km. Ondřejovská hvězdárna byla na vrchu Žalov založena před více jak sto lety Josefem Fričem, dnes je zde observatoř Astronomického ústavu AV ČR, zabývající se výzkumem Slunce, hvězd, meziplanetární hmoty a konstrukcí přístrojů vysílaných na umělých družicích Země. Prohlídka s průvodcem je možná o víkendech od května do září. To se týká budov. Jinak je celý venkovní areál volně přístupný - je upraven jako arboretum a naleznete zde řadu zajímavých dřevin a rododendronů.
Po prohlídce můžeme z areálu hvězdárny zamířit východním směrem, kde narazíme na žlutou značku vedoucí do centra obce. Vede kolem vily Lenora, kde pobývala sopranistka Eleonora Gayerová (1832-1912), první Mařenka z Prodané nevěsty (1866) a Jitka z Dalibora (1868). Je pochována na místním hřbitově.
Projdeme obcí a pokračujeme po modré značce silnicí s pěknými výhledy, u křížku silnici opustíme a kolem vysílače Horka (481 m) mírně klesáme do obce Lensedly. Zde u památných lip začíná zelená značka, která nás chatovou zástavbou, po mostě přes dálnici a údolím Hrušov dovede zpět k nádraží v Senohrabech.
Popisovaná trasa měří 14,5 km, vzhledem k časové náročnosti prohlídky Ladova památníku a Ondřejovské hvězdárny je hodnotným celodenním výletem. Pokud byste si chtěli trasu prodloužit, je možné navštívit zříceninu hradu Zlenice, která se nachází na břehu Sázavy jižně od Senohrab.
V oblasti jsou pořádány tradiční turistické pochody Okolo hvězdárny k Ladově chalupě (v květnu) a Po stopách kocoura Mikeše (v září) při nichž jsou pro účastníky speciálně organizovány prohlídky muzea a hvězdárny a další doprovodný program.
Zalesněná romantická krajina se zříceninami hradů a vesnickými kostelíky, obývaná rusalkami, vílami a vodníky sice doznala určitých změn, ale myslím, že je to kraj, kde se kouzlo Ladových obrázků stále daří nacházet.
Doporučená mapa: KČT 40-Benešovsko a Dolní Posázaví
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz