Slezská obec Ludgeřovice, ležící na východním okraji Oderských vrchů, je výhodně strategicky umístěná. Jednou svou stranou hraničí s Ostravou (s městskou částí Petřkovice, odkud pochází zpěvačka Hana Zagorová), druhou stranou s Hlučínem, příjemným městečkem s možnostmi kulturního i sportovního vyžití, s rozsáhlým obchodním centrem a s hlučínským jezerem k letnímu dovádění.
První písemná zmínka o obci Ludgeřovice je uvedena v zachovalé listině, sepsané latinsky dne 28.1. 1303 na hradě Landeku. Ludgeřovice jsou asi nejproslulejší díky svému 75 m vysokému chrámu sv. Mikuláše, dominantě obce. Tento kostel byl postaven r. 1907 v německém novogotickém slohu (zvaném též slezská gotika) a je opravdu nádherný. Chrámové varhany nedávno prošly rekonstrukcí a letos 28. května na ně v rámci cyklu Janáčkův máj zahraje jeden z nejúspěšnějších českých varhaníků Aleš Bárta. Bude to podruhé, vloni byly Ludgeřovice jako místo konání jednoho z koncertů Janáčkova máje poctěny pozorností veřejnosti poprvé.
Chrám je obklopen přilehlým komplexem farních budov, budovou Charitního domu sv. Mikuláše pro péči o seniory a hřbitovním areálem, vše ve sjednoceném, velmi působivém duchu slezské gotiky.
Zmínila jsem hrad Landek a Petřkovice, takže je potřeba uvést, že toto je nejbližší výletní místo pro obyvatele Ludgeřovic. V sousedních Petřkovicích, okrajové městské části Ostravy, se totiž nachází kopec Landek, historicky významné místo, proslulé nálezem landecké Venuše a osady pravěkých lidí. Zde také stával hrad Landek, dnes připomínaný již jen ojedinělými kamennými zídkami. Zejména však pod Landekem najdeme Hornické muzeum na místě bývalé šachty Anselm, v níž se těžilo černé uhlí. V muzeu se i dnešní generace mohou seznámit s tvrdou hornickou dřinou, návštěvníci dostanou nejen poučný výklad, ale mohou sfárat přímo do šachty, prohlédnout si stroje, těžký terén a zažít i nefalšovanou podzemní tmu. Součástí areálu muzea je také lanové centrum, dráha pro cyklokros, sportovní hala, tenisové kurty, výběh kamerunských koz (vybudovaný ve spolupráci s ostravskou ZOO), stylová hornická hospoda-harenda a množství dalších pěkných koutků k posezení.
Na druhou stranu se mohou obyvatelé Ludgeřovic vydat směrem na Darkovičky a zde se seznámit s vojenským opevněním, které bylo vybudováno před obsazováním oblasti německými vojsky na začátku 2. světové války, ale nakonec jej naši vojáci museli opustit bez boje. A dál za Darkovičkami se dostaneme do Šilheřovic, které zlákají zejména k procházce krásným zámeckým parkem se spoustou starých vzácných dřevin. Součástí parku je i golfové hřiště, hostící mnohé i významné světové turnaje. Ovšem dominanta parku, šilheřovický zámek, je v současné době dosti zanedbaný. Snad probíhající rekonstrukce zabrání úplnému zničení památky.
Komu se ovšem z Ludgeřovic na výlety nechce, ten nezůstane o nic ochuzen. Obec je obklopena lesy, také rybníky, nechybí síť cyklostezek, v zimě je terén výhodný i pro běžkaře. K pěknému posezení lákají cukrárny a restaurace, sportovní zážitky zajistí fotbalové zápasy na zrekonstruovaném, velmi pěkném fotbalovém hřišti, děti a mládež mohou využívat opravená hřiště v areálu základní školy. Kulturních akcí zajišťovaných obecním úřadem či místními dobrovolnickými spolky také není málo: pálení čarodějnic, májové slavnosti, oslavy Dne dětí, podzimní krmáš (posvícení), v zimě množství plesů pro dospělé a maškarních bálů pro děti.
Obec má 4660 obyvatel – a věřím, že spokojených, protože v Ludgeřovicích se věru nežije špatně.
Saruse – čtenářka
ChytráŽena.cz