Asi 80 km od nás ve stejnojmenném okrese v Karlovarském kraji, 40 km jihozápadně od Karlových Varů a 5 km od hranic s Německem na řece Ohři, leží město Cheb.
První historicky dochovaná zmínka o Chebu, centrálním městě celého někdejšího Chebska, pochází z roku 1061.
Do konce druhé světové války byla převážná část obyvatelstva německá a Cheb byl důležitou součástí Sudet. Po skončení války byli němečtí obyvatelé vysídleni a město se z velké části vylidnilo. Žije zde přibližně 30 tisíc obyvatel. V Chebu se nachází sedm základních škol, dvě střední školy, jedna praktická škola, dvě gymnázia a Fakulta ekonomická Západočeské univerzity. Hlavní průmysl je zde strojírenský, textilní, kovodělný, stavební, dřevozpracující a potravinářský.
V Chebu každého turistu jistě zaujme Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad.
Nachází se zde řada historických pamětihodností, z nichž nejznámější je patrně Špalíček, skupina 11 měšťanských domů z gotického období.
Náměstí ve tvaru pravoúhlého trojúhelníku je orientováno přibližně severojižním směrem, jeho délka je přibližně 250 a šířka (v nejširším místě) 80 metrů. Na severní straně je ohraničen historickými domy (včetně Pachelbelova domu) a Špalíčkem.
Jižní konec náměstí symbolicky uzavírá Brána času.
Náměstí je pojmenováno po králi Jiřím z Poděbrad, který zde na sjezdu v dubnu 1459 uzavřel smlouvu se saskými vévody a při té příležitosti vyjednal zásnuby své dcery Zdenky ;s Albrechtem, synem Fridricha II., a svého nejmladšího syna Hynka s Uršulou, dcerou kurfiřta Viléma III. Saského. Vilém Saský se za to zřekl nároků na český trůn, Jiří vyměnil česká léna v Sasku za některé hrady a města (např. Most, Duchcov a Osek), které dosud drželi saští vévodové.
Na mých fotkách k článku uvidíte náměstí, Špalíček i
Bránu času.
ChytráŽena.cz