Možná, že také patříte k těm divákům, kteří se zalíbením zhlédnou opakování seriálu Hříšní lidé města pražského s radou Vacátkem (Jaroslavem Marvanem). Jednak pro kvalitní herecké výkony, ale také proto, že mají své kouzlo. Dýchá z nich atmosféra staré Prahy 30. let minulého století a dedukčním schopnostem pánů ze "čtyřky" nemohou současní pistolníci s nekonečnými zásobníky nikterak konkurovat.
A třeba vás při sledování podobných filmů a seriálů také napadlo, kde se autor předlohy inspiroval a jak to asi bylo doopravdy. O historických objevech a vzniku různých vědeckých disciplín (balistiky, daktyloskopie ap.) dost vypovídá seriál Dobrodružství kriminalistiky, ale i přes nesporné kvality, stále je to "jenom" film.
A tak se společně vypravme do míst, kde můžeme vidět skutečné předměty dokumentující trestnou činnost, od zločineckých pomůcek a zbraní po písemnosti, fotografie, vyznamenání, stejnokroje... do Muzea Policie České republiky v areálu pražského Karlova.
V části expozice věnované vzniku četnictva se nám vybaví seriál Četnické humoresky. Snad jen, že skuteční četníci na dobových fotografiích byli na rozdíl od současných herců postav štíhlých, ba až vychrtlých :-)
Další prostory rozlehlého areálu jsou věnovány dopravní výchově. Kromě prohlídky vozového parku si s dětmi můžete vyzkoušet v testech a hrách, jak jste na tom se znalostí pravidel silničního provozu. Např. pro mateřské školky bývají ve středu odpoledne pořádány na zdejším dopravním hřišti různé soutěže a sportovní programy.
Jak postupujeme muzeem, dovídáme se spoustu informací o historii i o současném fungování nejen Policie České republiky, ale i Hasičského záchranného sboru - doplněno zajímavou videoprojekcí.
Další prostory jsou využívány k pořádání tématických, ale i uměleckých výstav.
Návštěva Muzea je určitě přínosem pro všechny věkové skupiny. Uvědomujeme si, jak se v průběhu let měnilo provádění trestných činů i jejich hodnocení společností. Vedle kasaři "rozpáraných" trezorů tu vidíme např. i rezavé kovové sudy z případu "orlických vražd".
Co ale na mne udělalo největší dojem, byla část expozice věnovaná drogové problematice. Velice působivé...
Muzeum je umístěno v areálu Karlova, který - jak název napovídá - založil císař Karel IV. na nejvyšším místě Nového Města pražského pro augustiniánský klášterní řád. Po zrušení kláštera zde bývalo skladiště, špitál a po přestavbě v minulém století muzeum Pohraniční stráže a SNB. Současná expozice je ovšem moderní a historii dokumentuje opravdu objektivně. Vstupné je na dnešní dobu zanedbatelné, dospělí 30,- Kč, děti 10,- Kč, rodinné 50,- Kč.
Při odchodu ještě nahlédneme do kostela Panny Marie a sv. Karla Velikého na nádvoří. Má neobvyklý osmiúhelníkový půdorys a centrální gotickou klenbu o průměru více jak 20 metrů. Váže se k ní pověst o staviteli, který si vzal život poté, co se mylně domníval, že se jeho stavba při odstraňování lešení zřítila.
Abychom se vzpamatovali z množství nabytých informací, zamíříme na místa oddechu, která jsou jen pár kroků odtud. První zastávkou je nově opravený a zpřístupněný barokní bastion XXXI., který leží na hraně Nuselského údolí. Přístup je z Horské ulice. Bastion je součástí novoměstských hradeb - opevnění Prahy z doby Karla IV. a je odtud hezký pohled na údolí a Vyšehrad. V říjnu 2012 zde bylo možno zhlédnout výstavu soch Olbrama Zoubka a doufám, že nebyla poslední, místo je to pro podobné akce jako stvořené.
Druhou zastávkou je zahrada Ztracenka, hned naproti východu z bastionu, ve svahu pod policejním muzeem. Tento dříve zanedbaný kout mezi Karlovem a Albertovem se před dvěma lety proměnil v klidné zákoutí zvoucí k posezení. Byly vysázeny nové stromy a z teras a schodišť se nám otvírá výhled na Albertov, Vyšehrad a Petřín. Ani neuvěříte, že jste jen pár minut od rušné magistrály.
K popisovaným místům se dostanete nejlépe od metra I.P.Pavlova nebo od stanice Vyšehrad. Alespoň v jednom případě doporučuji použít tu druhou a přejít si pěšky přes Nuselský most - pohled do údolí a na panorama Prahy stojí za to.
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz