Předposlední den v červenci si sluníčko řeklo, že prostě svítit nebude, místo něj se máme těšit na déšť po celý den. Samozřejmě vím, že i s takovým počasím se musí počítat. Proto jsem připravila náhradní plán. Dnešek bude více odpočinkový, podíváme se do muzea.
Krkonošské muzeum bylo založeno v roce 1883 rakouským Krkonošským spolkem, aby probádal přírodu, dějiny... Od roku 1966 v budově bývalého augustiánského kláštera sídlí Správa KRNAP. Díky více než 32000 evidenčních sbírkových předmětů různých společenských a přírodních věd ukazují na Krkonoše ve stálých expozicích, výstavách a různých akcích.
Muzeum má v současnosti stálou expozici s názvem Člověk a hory a novou stálou expozici Kámen a život. Při naší návštěvě projdeme expozici Člověk a hory. Expozice je zaměřená na působení člověka na horskou přírodu od historické doby do konce 19. století a zachycující život lidu do 40. let našeho století. Ukazuje rozvoj hutnictví, sklářství, lesního hospodářství, vědecké poznání a turistiku. V další části expozice jsou ukázky bydlení.
Mne nejvíce zaujaly skleněné a keramické vázy a poháry, dřevořezby, pokladnice hornického cechu, pohyblivý model hamru, slavnostní hornické sekery, model milíře u Dívčí lávky a svážení dřeva na saních, rubínový pohár, ukázka světničky s oblečením a nábytkem a tvořítka na máslo, ty jsou opravdu nádherné.
V době naší návštěvy se konala menší výstava Grónsko – země mizejícího ledu, která trvala od 3.6 do 4.9.2011. Možná ji někdo z vás viděl, byla opravdu zajímavá. Jen pro představu vám ji popíšu, je možné, že se manželé zase z Grónska vrátí a připraví opět v muzeu výstavu.
Manželé Alena a Jaroslav Klempířovi pracují s občanským sdružením Polární svět a mají bydliště v Čechách i na Grónsku – největšího ostrova světa, kde je kouzelná příroda, ale také drsná s krutými teplotami – 40 °C.
V expozici jsme měli možnost shlédnout hned několik zajímavých věcí, např. jaký kroj se nosí v určitých částech Grónska, náhrdelník z tuleních drápů, amulety a sošky z mrožích klů, různé přívěšky, model Zionova kostela, Grónské polodrahokamy, mořské škeble ze zálivu, kůže, oblečení, masky, podobiznu ledního medvěda, pohledy ledovců a obydlí. Shlédli jsme i krátké video, jak se otáčí ledovec. I když výstava nebyla nijak zvlášť velká, byla okouzlující.
Druhá stálá expozice se jmenuje Kámen a život. Je to zároveň ekologická expozice.
Je vhodná pro rodiny s dětmi. Můžete si vybrat mezi základní nabídkou, která trvá 100 minut nebo zkrácenou na 60 minut a nakonec dětskou na 30 minut.
Expozice se rozkládá na ploše 1000 m2, která je osvětlená a ozvučená. Prohlídky jsou komentované, bez průvodce nejsou možné. Nechybí ani zde fotografie a proměny přírody. Expozice se rozprostírá ve 14 místnostech. Účel je od pochopení dějů v horské přírodě, geologický vývoj, vlivu horského klima, sněhu a lavin po ukázky živé přírody, např. model potoka s tekoucí vodou s rostlinami, rybami, plazi a ptáky. V závěru prohlídky je velkoplošné promítání.
ChytráŽena.cz