Je zde řada klidných zákoutí k posezení a dětské hřiště s mnoha atrakcemi. Stezka vede po asfaltovém chodníku rozděleném na část pro pěší a pro cyklisty a je asi kilometr dlouhá, je úplně jedno, kde začnete.
Já jsem šla z Olšanského náměstí směrem vzhůru až k restauraci Parukářka. Nedaleko od ní jsem objevila první zastávku. Čemu vděčí vrch Svatého Kříže za své jméno, to přesně nevíme.
Podle místní tradice tu kdysi bylo popraviště, proto se kopci lidově říká Šibeničák. Na vrcholu stojí léčivý kamenný menhir, který přináší energii a pomáhá zdejší krajině obnovit harmonii a rovnováhu. Vznikl podle návrhu slovinského sochaře Marka Pogačnika. Na informačním panelu dále najdete geologickou mapu, obrázky místních dřevin a lián i ptáků, kteří se tu zdržují nebo tu dokonce hnízdí. Dozvíte se také něco o tom, jak se tu žilo v minulosti, kdy zde byly rozsáhlé vinice. V roce 1825 tu francouzští podnikatelé Sellier a Bellot založili továrnu na výrobu střelných zápalek zvanou Kapslovna. Nedaleko cesty vedoucí na vrchol kopce jsou vidět poslední zbytky továrních zdí.
Druhá zastávka se nachází přímo na vrcholu, odkud je netušený výhled na centrum Prahy, od Vinohrad přes Petřín a Hradčany až po památník na Vítkově. Panoramatická mapa s vyznačením významných staveb vám pomůže se lépe zorientovat.
Když projdete celý park, narazíte při návratu k restauraci ve spodní části areálu na třetí informační tabuli. Zde se dozvíte, proč se parku říká Parukářka, co napsal o tomto koutu světa Karel Čapek, a v neposlední řadě i to, že zde byly v době studené války vybudovány protiatomové kryty pro 2500 osob. Další zajímavosti se opět týkají místní flóry a fauny. Víte, podle čeho poznáte straku, brhlíka nebo sýkorku? A co takový krasavec jako strakapoud velký?
Přestože je tato naučná stezka poměrně krátká, její zaměření je široké: od historie přes botaniku a zoologii až k ekologii a geologii. V době mé návštěvy tu bylo jaro v plném proudu, stromy nádherně kvetly a ptáci zpívali, učiněná zelená oáza uprostřed rušného velkoměsta. Vůbec nepochybuji, že i v ostatních ročních obdobích zde bude krásně. Panely jsou místy poničeny sprejem, text je naštěstí stále dobře čitelný. Stezka je věnována žižkovské patriotce Jiřině Polanecké a RNDr. Věře Toběrné, které se obě podílely na tvorbě informačních panelů. Jako autor je uveden Klub přátel Žižkova. Udělala jsem i pár fotografií a doufám, že vás k návštěvě Parukářky nalákám.
Marnie - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz