Cestou na naši krátkou jarní jihomoravskou dovolenou jsme navštívili také zajímavé místo Památník Mohylu míru, které se nachází na Prackém kopci asi 18 km od Brna z jedné strany a 12 km od Slavkova u Brna z druhé strany. Památník byl postaven na počest obětí napoleonské bitvy u Slavkova konané 2.12.1805. Otcem myšlenky postavit tento památník byl Alois Slovák, brněnský kněz a pedagog, který měl vizi učinit z centra tehdejšího bojiště pietní místo, memento válek. Mohyla míru je dominantou i přirozeným středem chráněné památkové zóny Slavkovské bojiště. A je chráněnou kulturní památkou České republiky.
Postavil ji český architekt Josef Fanta. Sochy jsou od Čeňka Vosmíka. Umělecko-řemeslné prvky v Mohyle realizoval Franta Anýž. Mohyla vznikla mezi lety 1910 a 1912. Otevření památníku a vysvěcení kaple ale bylo odloženo kvůli první světové válce. Stalo se tak roku 1923. Budova je postavena v secesním stylu a zpodobňuje staroslovanskou mohylu. Stavba je vybudována z kamene a tvoří ji čtyřboký komolý jehlan, který je vysoký 26 m. Na něm stojí 10 metrů vysoký měděný starokřesťanský kříž spočívající na zeměkouli a je zdobený reliéfními motivy Panny Marie, ukřižovaného Krista, Boha Otce a Adamovy hlavy. V rozích stavby stojí čtyři štítonoši, kteří symbolizují Francii, Rakousko, Rusko a Moravu.
Uvnitř památníku najdeme čtvercovou kapli s oltářem z mramoru. Pod podlahou kaple je umístěno ossarium neboli kostnice, v níž jsou uloženy ostatky nalezené v prostoru bývalého bojiště. Kaple má pozoruhodnou akustiku, kterou jsme si také vyzkoušeli. Šepot v jednom rohu je v protilehlém rohu slyšet ve stejné hlasitosti. Říká se tomu diagonální akustika.
S Památníkem sousedí muzeum a obojí spadá pod správu Muzea Brněnska. V muzejní budově je infocentrum s upomínkovými předměty a také pokladna, kde si můžete zakoupit vstupenku do jednoho nebo obou objektů. Zatímco Památníkem Vás provede průvodce, v muzeu Vás čeká moderní multimediální expozice Bitva tří císařů/Austerlitz 1805. Tato expozice byla otevřena v r. 2005 k 200. výročí bitvy u Slavkova. Hned v následujícím roce získala cenu v soutěži muzejních expozic GLORIA MUSAEALIS 2005. Není divu. Myslím, že expozice zaujme nejednoho nadšence historie. A tím, že je moderně zpracovaná, že Vám běží před očima filmy, že to tam rachotí, střílí, bubnuje, mluví, to vše zaujme určitě i děti.
Expozice je pojata jako příběh a má čtyři části. Část Před bitvou zahrnuje období od vypuknutí Francouzské revoluce až po předvečer bitvy. Druhá část Bitva poskytuje návštěvníkům emocionální prožitek z bitvy. Ve třetí části O bitvě se seznámíte s průběhem bitvy prostřednictvím počítačové animace. Čtvrtá část je nazvaná Po bitvě. Jejím dominantním prvkem je prostorová a audiovizuální rekonstrukce známého obrazu, zachycujícího setkání císařů Napoleona a Františka I. po bitvě u Spáleného mlýna. Expozice vrcholí videoprojekcí. Ve všech částech nejste ochuzeni o mapy, figuríny vojáků v dobových uniformách a o další exponáty. Mimo to jsou v expozici umístěny také monitory a dotykové obrazovky s různými ilustracemi, animacemi, filmovými scénami a texty.
Po prohlídce Mohyly a muzea si můžete v kavárně muzea na chvíli odpočinout, vypít chutnou kávu a nechat v sobě doznít zážitek z prohlídky. Nám se provedení expozice moc líbilo. Je pravda, že válka není nic příjemného a vedle pěkného pocitu z dobře provedené práce odborníků, kteří expozici vytvořili, se ve Vás mísí smutné myšlenky na nesmyslné bitvy a války bez ohledu na to, kde a kdy se staly.
Přesto doporučuji návštěvu muzea i Mohyly. Vypovídají o kusu naší historie a před tou nelze zavírat oči. Pokud budete mít cestu k Brnu, můžete toto pěkné místo navštívit. Nedaleko Prackého kopce ve městě Slavkov stojí zámek Slavkov-Austerlitz, který je rovněž spojen s napoleonskou bitvou. Ten se nám snad podaří navštívit příště.
ChytráŽena.cz