Jezdíváme rádi do jižních Čech. Také loni jsme tam trávili dovolenou. Nejprve jsme byli na pár dnů v Jindřichově Hradci a pak jsme se přesouvali k naší kamarádce do Bernartic. A právě při přesunu z jednoho ubytování do druhého jsme cestou navštívili městečko Soběslav.
Soběslav leží na soutoku řeky Lužnice a Černického potoka v blatské krajině jižně od Tábora. První zmínka o městě pochází z konce 13. století. Soběslavský hrad a město založené kolem něj patřilo dlouhá století Rožmberkům. Po smrti posledního Rožmberka Petra Voka v roce 1611 se stal novým majitelem panství Jan Jiří ze Švamberka. Soběslavský hrad se v průběhu let různě přestavoval...
Z bývalého hradu stojí dosud vysoká válcová věž se střílnami v úrovni jednotlivých pater, s rožmberskou růží na průčelí. Věž stojí v severním rohu městského opevnění. Z něho se dodnes zachovala u hradu část zděného příkopu. V těsné blízkosti věže je zřícenina hradního paláce se zbytky původních oken. Hradní dvůr byl ohraničen na severu a západě hospodářskými budovami. Hradní areál znehodnotily přestavby prováděné v letech 1807 a 1881. Záchrana hradu začala roku 1993. V letech 2009 a 2010 proběhla rozsáhlá obnova hradního paláce, ve kterém je nyní realizována městská knihovna.
V centru Soběslavi stojí kostel sv. Petra a Pavla, který je dominantou soběslavského náměstí. Byl přebudován ve stylu rožmberské pozdní gotiky. Kostel je zajímavý svou síťovou klenbou v presbytáři a sklípkovou klenbou v hlavní lodi. Jeho gotická vyhlídková věž je návštěvníkům přístupná v období letních prázdnin. Je vysoká 68 m a má cibulovitou barokní báni z roku 1750. Z věže je krásný pohled na město i do dalekého okolí. Za pěkného, jasného počasí je vidět až na Šumavu a Novohradské hory.
Další ozdobou soběslavského náměstí je Stará radnice. Pochází z 15. století, byla přebudována v roce 1720. V 50. letech 20. století sloužila Okresnímu soudu. Od r. 1961 v ní byla umístěna městská knihovna s čítárnou. Od roku 2019 se v ní nachází zasedací místnost k zasedání zastupitelstva a rady města, obřadní síň a infocentrum.
Ve středu náměstí stojí kamenná kašna se sochou sv. Floriana, patrona města.
Asi nejnavštěvovanějšími místy města jsou dva domy z 15. století. Prvním z nich je Rožmberský dům, původní sídlo Petra Voka z Rožmberka. Dnes je v něm přírodovědecká expozice Blatského muzea v Soběslavi a také expozice věnovaná životu Rožmberků s názvem: Soběslav – město pětilisté růže.
Druhým hojně navštěvovaným domem je Smrčkův dům, renesanční dům, který patřil primátorovi města Řehoři Smrčkovi. Stojí přímo na náměstí Republiky a upoutá svými dvěma štíty a arkýřem. Nyní je zde umístěna národopisná expozice Blatského muzea. Vybrali jsme si k návštěvě právě Smrčkův dům. Zahrnuje expozici Život na Blatech a na Kozácku, kde se nám velmi líbily blatské a kozácké kroje. O zvycích a tradicích na Blatech a na Kozácku jsme se mohli dozvědět v kinosále, kde se promítaly krátké filmy o životě na vesnici i ve městě. Mohli jsme si zvolit různá témata a chvíli posedět a podívat se na filmy o velikonočních tradicích, masopustních, vánočních, mikulášských a podobně. Prohlédnout jsme si mohli různé staré předměty, které se kdysi používaly v domácnostech.
Jedna expozice byla věnována Táborsku ve výtvarnému umění. Tady si můžete prohlédnout na obrazech krajinu Táborska očima různých výtvarníků. Jedna malá expozice je věnována také hudebnímu skladateli, dirigentovi a dlouholetému šéfovi opery Národního divadla v Praze, panu Otakaru Ostrčilovi, který býval v Soběslavi dlouholetým letním hostem. Prohlídka této expozice je oživena poslechem jeho hudby.
V muzeu je pamatováno na také na děti. V každé místnosti si děti mohou plnit různé úkoly a pak na ně čeká také dětská herna, kde si mohou děti odpočinout a hrát.
Expozice muzea se nám velmi líbily a doporučuji určitě milovníkům historie a krajových zvyků muzeum navštívit.
Nestihli jsme projít celé město, byli jsme vlastně jen v jeho centru. Přesto se nám město líbilo a byli jsme rádi, že jsme se v něm zastavili. Pokud byste plánovali dovolenou v okolí Soběslavi, neprohloupíte. V jeho blízkosti se nachází další krásná místa, která stojí za návštěvu, např. zámek Červená Lhota, hrad Choustník nebo zámek Brandlín.
ChytráŽena.cz