Jednoho podzimního nedělního odpoledne jsem se rozhodla, že vyjedeme po dlouhé době někam na krátký výlet. Dlouho jsem přemýšlela, kde v blízkém okolí jsme ještě nebyli a nakonec jsem zvolila Úvalno.
Je to nevelká obec o rozloze 14,77 km² s počtem obyvatel něco přes 900, ležící u nás, v Moravskoslezském kraji, ale již v okrese Bruntál. První zmínky o obci jsou z roku 1238. Kronika se zmiňuje o hradě, který zde byl vybudován v polovině 13. století jako jeden z článků obranné zemské soustavy. Hrad měnil několikrát své majitele, ale po třicetileté válce byl definitivně opuštěn a chátral. Nejvíce zřícenina utrpěla v roce 1861, kdy bylo její zdivo rozebráno na stavbu silnice.
Dnes již z hradu na území obce
nic nenajdeme. Za to je tu spousta jiných pozoruhodných staveb. Na severozápadním okraji obce na kopci Strážiště stojí rozhledna HANSE KUDLICHA. Byla
postavena roku 1913. Je to věž čtvercového půdorysu s ortogonální
sloupovou nástavbou, postavena z žulových kvádrů. Její celková výška je 22 metrů, má dvě
vyhlídkové plošiny, ta nižší je ve výšce 18 m. Na vrchol se dostanete po 103 točitých
schodech.
Rozhledna byla pojmenována podle úvalenského rodáka Hanse Kulicha, který byl nejmladším poslancem rakouského říšského sněmu. V roce 1848 podal návrh na zrušení poddanských vztahů včetně povinností roboty a plateb desátků. Jeho přičiněním byl v září 1848 přijat a schválen „zákon o zrušení roboty“. V prostorách rozhledny jsou tabule s místy, kde všude v naší republice, ale také v Rakousku, jsou pomníky a pamětní desky věnovány právě Hansi Kulichovi. V naší zemi jich je okolo 60. V základně rozhledny je Kudlichovo mauzoleum, kde je uložena jeho urna a urna jeho manželky. Z rozhledny je krásný výhled do celého okolí. Za krásného počasí vidíte vrcholky Hrubého i Nízkého Jeseníku, vidíte také do nedalekého Polska. A zrovna na podzim, kdy okolní lesy hrají všemi barvami, je to pohled vskutku nádherný.
Pod rozhlednou se nachází Plovárna Na Výsluní. Je to přírodní biotopové koupaliště, které bylo letos v létě hojně navštěvováno. Nedaleko rozhledny se můžete na chvíli osvěžit v místní restauraci, před kterou je velmi příjemné posezení pod vysokými stromy. Pro milovníky turistiky nesmím zapomenout, že od rozhledny vede naučná stezka Cvilín, která měří 7,2 km, má 11 zastávek a dostanete se po ní až ke zřícenině hradu Cvilín a zpět. Z naučné stezky lze odbočit a pokračovat ještě až na známé poutní místo a k rozhledně Cvilín, to už bude ale procházka náročnější a delší.
My jsme se na cestu lesem nevydali,
ale vrátili se do centra obce, kde je ještě pár míst, která stojí za návštěvu. Na
návsi obce stojí barokní SÝPKA, také
rychta z roku 1699. Sýpka sloužila k uskladnění naturální daně, např.
obilí shromážděné od sedláku z celé obce, které se pak odevzdalo
panovníkovi. Sýpka byla opravována v 19. a 20. století. Dochovaly se zde
konstrukce a částečně zařízení mlýnice. V prvních desetiletích 21. století
byla opravena, v roce 2011 byla zpřístupněna veřejnosti.
V objektu se nachází zrcadlové bludiště, labyrint dveří, galerie. Zveřejněny jsou i sklepní prostory. Slouží také k různým výstavám a společenským akcím. Když se vymotáte ze zrcadlového labyrintu a věřte, že jsem měla chvíli strach, že se nedostaneme ven, můžete si v klidu prohlédnout celou budovu. Působí poněkud ošuměle. Není divu, díváte se pravděpodobně na původní omítky, zdiva, šlapete po starých dřevěných podlahách. Místnosti v přízemí jsou zaklenuté valenými klenbami. Spatříte také trámové stropy s podpěrami. Navštívili jsme sýpku pár dnů před dušičkovým obdobím, proto jsme se mohli pokochat výstavou různých strašidel a čarodějnic.
Vedle Sýpky stojí Boží muka. Jsou chráněnou kulturní památkou a pocházejí z druhé poloviny 18. století. Jsou zděnou omítanou výklenkovou stavbou na půdorysu trojúhelníku. Mají krytou jehlanovou stříšku z pálených tašek. Na vrcholu je kovový kříž s pozlacenou svatozáří. V roce 2015 byly vsazeny do oválných okének mozaiky svaté Barbory, Floriána a Vavřince.
Naproti sýpce stojí kostel sv. Mikuláše. Je také kulturní památkou ČR. Byl postaven původně jako gotický kostel v druhé polovině 14. století a v roce 1762 byl přestavěn barokně. Rozsáhlejší rekonstrukcí prošel v letech 2007-2008. Kolem kostela je postavena kamenná hřbitovní zeď. Na místním hřbitově je také hrob rodiny Hanse Kudlicha. Hrob je z 30. let 20. století. Hans Kudlich zemřel v USA. Jeho poslední přání prý bylo „Chci domů“. Jeho urna byla v r. 1925 převezena do Úvalna a slavnostně uložena do rozhledny. Po skončení 2. světové války byla uložena do místního hrobu, který byl ale několikrát poškozen. Po opravě rozhledny v roce 2000 byla teda urna opět uložena do pietního místa rozhledny. Hrob rodiny však na hřbitově zůstal. Na jeho žulové desce je česko-německý nápis.
Vedle kostela je budova staré fary. Po smrti úvalenského faráře p. Vlčka v roce 1996 zůstala budova fary prázdná. Obec přišla s nápadem vystavit tam předměty, které připomínají nedávnou minulost a zřídila zde RETRO MUZEUM. Fara má plno místností, které se přeměnily v kuchyň nebo koupelnu, jak je známe od našich babiček. Najdeme zde také dětský pokoj s hračkami z padesátých let. Některá zařízení a věci v expozici prý jsou stále funkční. Bohužel toto muzeum je otevřeno pouze během letních prázdnin, takže jsme se dovnitř už nedostali. Ale nemáme to sem daleko, třeba to bude můj nový tip do seznamu nápadů na výlety o příštím létě. Pokud Vás Úvalno zaujalo a budete mít cestu kolem, určitě se zastavte.
ChytráŽena.cz