Minulý týden jsme se rozjeli na pár dní do Liberce, abychom mohli s mým tatínkem oslavit 87. narozeniny a vyvětrat našeho 3,5letého vnoučka Vojtíka. Počasí nám přálo, takže jsme výletovali o sto šest.
Dlouho jsem již nebyla na Černé Studnici, chystali jsme se tam na výlet již v březnu, ale byla na to zima. A tak jsme sem vyrazili v pátek.
Z Liberce jsme projeli do Jablonce nad Nisou a směřovali jsme k nejvyššímu vrcholu Černostudničního hřebene. Černá Studnice se nachází 869 metrů nad mořem a je dominantou právě Jablonce nad Nisou, vzdálena asi 5 km od města.
Byla jsem tu někdy v roce 2009, a pamatuji si jen rozhlednu, dnes sem přijedete a nejprve uvidíte lamu a kozu v mini zoo, potom pěkné dřevěné dětské hřiště, trampolínu. Je zde také arboretum a ještě menší kamenná vyhlídka.
Navštívili jsme postupně vše, co jsem popsala. Vyšli jsme i 91 schodů do kamenné věže, abychom mohli spatřit, co výhledy skrývají. Rozhledna poskytuje mimořádně skvělý kruhový výhled na okolní vrcholy Jizerských hor.
Je možné vidět Špičák, Královku, Bramberk, samozřejmě Ještěd, Ralsko, Trosky, Kozákov, Sněžku a další krkonošské vrcholy i hrad Bezděz.
Vojtíkovi se mimo jiné líbilo i malé arboretum, kde jsem mu musela přečíst všechny tabulky, co zde roste za stromy a keře. Vyhnal mě i na menší kamennou vyhlídku, vše zdolal bez problémů.
Projektem stavby byl roku 1885 pověřen architekt Robert Hemmrich a samotnou stavbou stavitel Corazza. Náročná stavba celého horského komplexu trvala zhruba jeden rok. Obdivuhodnou se jeví i skutečnost, že na 160 centimetrů silné zdi použil stavitel Corazza až tři tuny těžké žulové kvádry.
Na Černou Studnici se dá dojet autem, ale jsou zde i turistické stezky, kterými sem přicházely děti v rámci školních výletů, i dospělí na svých výletních výšlapech.
Na rozhledně je restaurace, samozřejmě toalety, a taky prostor, kde si nakoupíte turistické suvenýry Výlet se nám moc líbil. I když zrovna v pátek bylo vedro k padnutí, nahoře mezi stromy se den dal krásně přežít.
ChytráŽena.cz