Pacov,
město na Českomoravské vrchovině vzdálené 25 km od Pelhřimova, města rekordů, 17 km od Chýnovských jeskyň a 29 km od husitského Tábora.
Malé městečko na 15 poledníku vzniklo koncem 13. století. Mezi významné rody, které ovlivnily jeho další vývoj, patřili Rožmberkové a Malovci z Pacova. V roce 1519 získalo město privilegium volby purkmistra a užívání znaku a pečeti. V roce 1550 byl povýšen Rudolfem II. na město panské. Po třicetileté válce přichází úpadek města a Pacov se stává městem poddanským duchovní vrchnosti, řádu bosých karmelitánů. Po zrušení kláštera v roce 1787 dochází k novému rozvoji města a především soukenické výroby. Město získalo magistrát a v roce 1850 se stalo sídlem okresního soudu. V roce 1904 byla zde byla založena Mezinárodní motocyklová federace FIM. Velké lákadlo pro mužskou část, mohou na nedalekém hradě Kámen navštívit expozici věnovanou motocyklům, především Jawě. V Pacově se každoročně koná letní hudební festival Poledník. Pacov je spojen i s tradičními kulturními jmény, jako je básník Antonín Sova. Můžete se vydat Sovovou stezkou, která Vás z Pacova zavede malebnou krajinou přes vrch Stražiště (744 m) do města Lukavec. Na Stražišti se osvěžíte u kapličky z léčivé studánky, v Lukavci si můžete prohlédnout altán Hříbek, památník věnovaný právě Antonínu Sovovi.
Další možnost výletu se nabízí do Těchobuze, tzv. Bolzánovou stezkou zakončenou v galerii. Jednu zastávku vlakem z Pacova do Obrataně, zde přesednete na úzkokolejku, pokud budete mít štěstí, tak v létě i na parní mašinku, kterou můžete jet dále na jih. Doporučuji nevynechat Kamenici nad Lipou a zdejší muzeum hraček, kde se i každoročně koná hračkobraní, ale můžete jet až do malebného Jindřichova Hradce.
Pokud se vydáte vlakem z Pacova na druhou stranu směrem na Pelhřimov, udělejte si zastávku v Nové Bukové, kde na železničním domku se dělí rozvodí evropských řek Dunaj a Labe. Snad jsem Vás přesvědčila, že ač malé městečko, má i se svým okolím opravdu co nabídnout.
Hibes – čtenářka
ChytráŽena.cz