Lázeňské město Poděbrady leží v Polabské nížině asi padesát kilometrů od Prahy. Své historické počátky má až v době mladého paleolitu. Král Přemysl Otakar II. zde vybudoval kamenný hrad, který byl později přestavěn na zámek. Největšího rozkvětu se městu dostalo za vlády Jiřího z Poděbrad. Významný přelom v dějinách města byl objev léčivého minerálního pramene v roce 1905. Již v roce 1908 zde byly založeny lázně, které měly veliký vliv na další rozvoj města. Specializací lázní je léčba nemocí srdce a oběhového ústrojí. Občas se říká, že „na srdce jsou Poděbrady“.
Lázeňský park s promenádou je střediskem veškerého společenského života. Město ho postupně rozšiřovalo a nyní začíná už u nádraží. Park se dá pomyslně rozdělit do tří částí. Severní část je od nádraží k Libenského kolonádě. Střední část, od Libenského kolonády po objekt hudebního pavilonu, je koncipována ve stylu anglického parku. Sem patří nádherné květinové hodiny z roku 1937. Každý rok jsou vysázeny jinými květinami a několikrát do roka mění svou podobu podle ročního období. Poblíž hodin je také trpaslík, který kladívkem do muchomůrky odbíjí čas – velké lákadlo pro děti. Jižní část parku je vlastně původní lázeňský park, který vznikl v roce 1912. Celý park postupně prošel rozsáhlou revitalizací.
Když projdete celým lázeňským parkem, dostanete se na Jiřího
náměstí. Je to nejstarší část města a byla vždy tržním střediskem. Domy zde
pocházejí ze středověku, některé mají
zachovaná i renesanční jádra. Náměstí dominuje jezdecká socha krále
Jiřího z Poděbrad. Způsob zhotovení plastiky je ojedinělý – byla vytesána
z měděných plátků upevněných na nosnou ocelovou kostru. Dále zde je
mariánský sloup, který zde vztyčili na památku obětem moru. Na Jiřího náměstí
je také zámek, nejstarší a nejvýznamnější památka Poděbrad. V současné
době zde sídlí Ústav jazykové a odborné přípravy University Karlovy. Veřejně
přístupná je jen bývalá hradní kaple s Památníkem krále Jiřího a radní síň
krále Jiřího z Poděbrad. Přístupné je také hradní sklepení – výstava lodí,
vydlabaných z jednoho kmene, pocházející z doby vlády libických
Slavníkovců. Krátce po druhé světové válce byla v zámku zřízena škola
„Kolej krále Jiřího“, kterou navštěvoval Václav Havel a Miloš Forman. Od roku
1953 byly v zámku učebny fakulty slaboproudé elektrotechniky ČVUT. Nyní je
celý zámek majetkem University Karlovy.
Poděbrady jsou také známy krásnými romantickými vilami. Některé z nich se objevily i v televizních seriálech a filmech. V současné době je to třeba vila Kouřimka, nejdete ji nedaleko lázeňského parku. Nyní, když není listí na stromech, tak ji uvidíte od květinových hodin. Vila je dílem architekta Josefa Fanty a byla postavena v roce 1914 jako jeden z prvních větších lázeňských penzionů ve stylu geometrické secese. Je z neomítnuté opuky, která je kombinovaná se zdivem z červených cihel. Nyní zde bydlí potomci původních majitelů a vila není veřejnosti přístupná.
Návštěvu Poděbrad doporučuji naplánovat na začátek léta. To zde vše nádherně kvete a ve fontánách stříká voda. Letos jsme to bohužel v létě nestihli, takže jsme naplánovaný výlet absolvovali až v listopadu. Ale také se nám zde líbilo.
ChytráŽena.cz