Poslední zastávkou našeho zájezdu na sever Polska bylo město Chełmno. Je to polské okresní město v kujavsko-pomořském vojvodství na dolním toku řeky Visly u soutoku s řekou Frybou. Město leží na kopečku, odtud pochází také jeho název, protože „Chełm“ znamená pahorek, kopeček. Město má něco přes 20 000 obyvatel.
Chełmno plnilo v 11.-12. století funkci zeměpanského hradu. V roce 1233 obdrželo městská práva. Největšího rozmachu zažilo ve 13. století – 14. století, kdy bylo město v majetku křižáků. Z tohoto období se dochovalo také velké množství krásných gotických staveb, např. farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, kostel sv. Jakuba a sv. Mikuláše, kostel svatých apoštolů Petra a Pavla. Dochovaly se také středověké hradby z 13.-15.století.
Nachází se zde klášterní komplex Milosrdných sester, který byl původně gotický, ale byl přebudován nejprve v 16. století a později v 19.-20. století v novogotickém stylu. K nejstarším částem tohoto kláštera je Mestwinova věž, pravděpodobně bývalá křižácká strážnice z první poloviny 13.století. Na náměstí stojí renesanční radnice, která byla přebudována z původní gotické radnice ze 13. století. Nyní je to jedna z nejvýznamnějších renesančních památek v severním Polsku.
Procházíte-li městem, o krásné gotické stavby doslova zakopáváte. Město totiž nebylo jako jedno z mála za druhé světové války zničeno, proto se dochovala taková spousta krásných památek.
Chełmnu se říká město zamilovaných. Relikvie sv. Valentýna jsou uchovány ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie. Podle legendy byl sv. Valentýn biskupem z Terni, který šířil křesťanství. Prý uzdravil ze slepoty dceru císařského sluhy. Rodina té dívky mu byla na tolik vděčná, že se obrátila k víře. To na něj vyvolalo hněv vládce. Další legenda praví, že římský císař Claudius II. (Gotha) zakázal svatby, protože se domníval, že svobodní muži jsou oddaní vojáci. Ale kněz Valentýn tajně oddával, za to byl uvězněn. Ve vězení se zamiloval do dcery dozorce a před svou popravou poslal své milé poslední dopis, kde se podepsal „Od Tvého Valentýna“. Byl popraven 14. února.
Teorií o tom, jak a kde vznikl svátek sv. Valentýna, je několik. Jisté je, že se svátek slaví právě v den jeho úmrtí. Údajně právě podpis na jeho posledním psaníčku milované dívce se zavedlo posílání „valentýnek“ a drobných dárečků milovaným osobám. Komercializace svátku svatého Valentýna začala v 19. století. Američanka Ester Howland v Massachusetts začala roku 1847 vydávat a prodávat předtištěné karty. Inspirovala ji k tomu anglická Valentýnka, kterou sama dostala. Na svém nápadu pohádkově zbohatla a zasloužila se o popularizaci tohoto svátku v anglosaských zemích.
Nedopátrala jsem se, proč je relikvie (kost) sv. Valentýna uložena právě v kostele v Chełmnu. Ale díky ní se stalo Chełmno „městem zamilovaných“. Právě zde ve městě probíhají hlasité oslavy svátku svatého Valentýna. Každý rok 14. února sem i přes zimní počasí přijíždějí tisíce turistů, aby pocítili žhavou atmosféru a zvláštní kouzlo tohoto starého středověkého města. Na oslavách se podílí řada institucí, organizací a místních podnikatelů. Konají se zde výstavy, hry, koncerty, soutěže.
14. února se můžete zúčastnit mše svaté pro zamilované a páry slavící výročí manželství. Nechybí ani valentýnské happeningy, soutěže a výstavy, pestrý průvod rytířů, motorkářů. Odpoledne se tradičně na tržišti koná koncert hudebních kapel a účastníků Festivalu milostných písní. Obrovské planoucí srdce vyskládané z luceren v roce 2013 bylo zapsáno do „Polské knihy rekordů a kuriozit“.
I když navštívíte město v jiný čas, narazíte na stopy valentýnských tradic. Je zde několik romantických tras. Tradiční jsou také „lavičky pro zamilované“. První z nich začíná jakousi „Alej milenců“. Nachází se v parku Nowe Planty u brány Grudziądz. Tato lavička je oblíbeným místem turistů. O tom svědčí také množství „zámků lásky“, které sem připnuli zamilovaní.
Město se nám moc líbilo. A jelikož to byla tečka za naším zájezdem, ukončili jsme ho v cukrárně, kde jsme ochutnali polskou specialitu „Sernik“. Každý jsme si vybrali jiný druh a ochutnali navzájem. Je to dobrotka, kterou nikdy nepohrdnu.
Pokud jste se dosud Polsku z jakýchkoli důvodů vyhýbali, zkuste svůj postoj změnit a některá místa navštívit. Milovníci poznávání nových míst určitě nebudou zklamáni.
ChytráŽena.cz