Prázdniny se neúprosně chýlí ke svému konci, ale snad se můžeme těšit ještě na teplé podzimní víkendy. Pokud plánujete ještě nějaký ten výlet s dětmi a nevíte kam, mám pro Vás jednu pozvánku. Strávili jsme dovolenou na jižní Moravě a tam navštívili spoustu krásných míst. Našim dětem se ale moc líbilo ve STRÁŽNICI, kterou Vám chci doporučit. Nejprve jsme navštívili SKANZEN. Správně se toto venkovské muzeum jmenuje Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy. Muzeum představuje lidovou architekturu Slovácka z 17.-19. století. Domky i jejich vybavení jsou pro Vás nachystány tak, abyste si uměli představit život našich předků.
Můžete si zvolit ze dvou variant. Buď si zvolíte prohlídku s průvodcem, která trvá asi hodinu a půl. Průvodce Vás provede po celém skanzenu, poví Vám něco o historii skanzenu a zavede Vás do těch domečků, kam se sami nedostanete. Pokud máte strach, že by byla prohlídka pro Vás zdlouhavá nebo by ji Vaše děti nezvládly nebo si chcete vše projít svým tempem sami, pak máte možnost jít na prohlídku celého areálu samostatně. Nedostanete se sice do některých zamčených domů, ale i tak to stojí za to. My jsme s ohledem na děti zvolili druhou variantu a báječně jsme si prohlídku užili. Šli jsme si svým tempem, cestou jsme si povídali, dětem jsme ukazovali a vysvětlovali, k čemu se ten a ten nástroj používal a nebyli jsme na to sami.
V některých domcích už na nás čekala mladá selka, která nám sama povyprávěla, co k čemu sloužilo. A v každém domku to bylo na jiné téma. V jedné místnosti seděla mladá dívka, která nám povyprávěla, jak se dříve musela chovat maminka šestinedělka, jak to bylo s porodem doma, kdo mamince pomáhal... V jiném domečku jsme se dozvěděli, jak to bylo se svatbou mladých lidí, co musela mít nevěsta ve výbavě, jaký se pekl svatební koláč. Naše děti nejvíc zaujala pradlenka. Ukazovala nám různé typy žehliček a předchůdkyně našich praček. Nakonec si mohli kluci venku vyzkoušet praní na valše. (Uf! Ještě že vymysleli automatickou pračku!) Cestou jsme si mohli koupit pravé Jihomoravské koláče, pohladit si ovečky, nakrmit králíky nebo třeba poslouchat silné kejhání hus.
Areál je velký, počítejte, že minimálně 2 hodinky tam strávíte. Pokud jste milovníci lidových výrobků, můžete si přímo v pokladně zakoupit výrobky ze dřeva či z látek. Hlad můžete zahnat v restauraci přímo ve vstupu do skanzenu. Mají tam denní denní menu, a tak Vás návštěva restaurace nepřijde příliš draho.
Pokud prahnete po památkách a ještě se Vám nebude chtít domů, můžete se projít ještě do zámeckého parku a navštívit zámek. Zámek je z venku rozsáhlý, zpřístupněno je však zatím jen opravdu pár pokojů. Nicméně prohlídka je velmi zajímavá a po ní si můžete ještě v rámci vstupného prohlédnout sbírku lidových hudebních nástrojů, která je velmi rozmanitá. Děti si mohou vyzkoušet různé zvuky zvonečků a zabubnovat palicí na dřevěnou desku. Tak prý se ohlašovali kdysi vojáci svým plukům.
A když už máte všech těch prohlídek dost, můžete se projít ještě do centra Strážnice a najít si nějakou tu cukrárničku na dobré kafíčko či zmrzlinu.
Pokud jste se rozhodli Strážnici navštívit, pak Vám ještě napíšu, že v září je skanzen otevřen mimo pondělí denně od 9 hodin. Ve všední dny do 16 hodin a v sobotu a neděli do 17 hodin. Stejně tak je otevřený i zámek. Poslední prohlídka je vždy hodinu před zavírací dobou.
Přeji Vám příjemný zážitek z výletu do Strážnice.
ChytráŽena.cz