Ukazuje zde svou práci a lásku ke dřevu a umožňuje návštěvníkům bezprostřední kontakt s tímto materiálem - mohou si dřevěné sochy osahat, na některé si mohou děti sednout. I nevidomí návštěvníci tak mají možnost zjistit, jak je v životní velikosti velký slon či velbloud.
Vzhledem k tomu, že obec Jiříkov má ve znaku draka, nalezneme zde několik kouzelných dračích exemplářů. Mně se asi nejvíce líbily sovy.
Nejčastěji používaným dřevem jsou lípa, topol, olše, ořech, dub, jasan, akát, jilm.
Základním tématem tvorby pana Halouzka jsou betlémy. Ale ne ledajaké - jsou v životní velikosti.
Autorovou chloubou je betlém, který již čítá 236 soch, je zapsán v české knize rekordů a také byl vystaven u příležitosti světového kongresu betlémářů v Hradci Králové, kde byl oceněn titulem Největší betlém na světě. Byl také oceněn Asociací betlémářů v Římě.
Vskutku nepřehlédnutelným exponátem je socha Praděda s výškou 10,4 m, šířkou 5 m a vážící 15 tun. Socha je samonosná, ale aby vyhověla bezpečnostním požadavkům, je ukotvena ke štítu obrovské stodoly. To hezké jezírko, které na jedné z fotografií vidíte, je kořenová čistička.
Další se do knihy českých rekordů zapsal obří vyřezávaný obraz, znázorňující Děda Praděda a jeho říši. Má rozměry 520 cm x 222 cm x 24 cm.
V roce 2010 byla v galerii zřízena expozice Ježíška. Do soutěže jak vypadá český Ježíšek (žádný Santa Klaus ani děda Mráz) posílaly děti své kresby, na základě kterých vznikla podoba zhruba desetiletého blonďatého modrookého chlapečka, kterého řezbář následně vytvořil. Tomuto českému Ježíškovi zde mohou děti po celý rok vhazovat do schránky svá přáníčka. V období Vánoc pak probíhají výtvarné dílny pro děti.
V Pradědově galerii je také umístěna stálá výstava obrazů Pavla Šlechty z Rýmařova a jeho otce, dále jsou zde vystaveny malé betlémy-díla moravských a polských řezbářů.
Ve venkovní expozici jsou různé prolézačky, kolotoče, houpačky. Nebojte se, kolotoče jsou opravdu bytelné a jsou připraveny i pro dospělé návštěvníky. Z vyhlídkové věže můžete pak pozorovat ve výběhu daňky, farma s chovem daňčí zvěře je součástí galerie.
Pradědova galerie U Halouzků v Jiříkově je otevřena celoročně 365 dní v roce – přes léto: 10-18 hod. v zimě: 10-17 hod.
Prostor na zaparkování je přímo před objektem, autobusy z Rýmařova nebo Šternberka jezdí sporadicky.
Na vstupence (dospělí 50,- Kč, děti 30,- Kč) je plánek galerie a více informací vám během prohlídky poskytnou po zmáčknutí tlačítka tzv. mluvící sochy.
Výlet do Jiříkova můžete spojit s návštěvou nedalekého hradu Sovinec nebo s vycházkou k Rešovským vodopádům.
Doporučená mapa: KČT-56 Nízký Jeseník
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz