V zatopených žulových lomech kolem Lipnice nad Sázavou jsou do skal vytesány reliéfy, které připomínají nelehké praktiky minulého režimu. Jako celek se toto dílo jmenuje Národní památník odposlechu. Tvoří ho tři útvary, které představují způsoby monitorování lidských činností – odposlouchávání, donášení a špehování. Autorem je sochař Radomír Dvořák společně se skupinou kameníků a učňů Kamenosochařského střediska v Lipnici. Patronem památníku je Richard Hašek, vnuk spisovatele Jaroslava Haška. Díla vznikala tři roky. Kolem lomů je i dnes vidět mnoho technických pozůstatků těžby kamene.
Bretschneiderovo ucho vzniklo v roce 2005. Pojmenováno je podle tajného policisty z Haškova románu Bretschneidera, který vysedával v hospodě U Palivce a odposlouchával hovory hostů. STB měla prý uši všude. Socha je vysoká tři metry a můžete se po zdolání několika velkých kamenů dostat až k němu. Je i nejzachovalejší, protože není přímo nad vodou, ale trochu stranou.
Ústa pravdy vznikla v roce 2006. Inspirací byl detektor lži. Zde symbolizuje cenzuru pošty, která se dříve prováděla vedoucími pošt. Socha je vysoká tři metry. Zde jsme ve vodě zahlédli barevné rybky.
Zlatý voči vznikly v roce 2007. Symbol Božího oka, v bulvách mají zlatě vytesané nápisy. Přirovnání je s tajným agentem, který vidí vše. Oči jsou vytesány v trojúhelníku vysokém dva a půl metru. I zde se proháněla ve vodě spousta ryb.
Na louce nedaleko křižovatky silnic z Lipnice nad Sázavou do Dolního Města vznikla další socha. Autorem je také Radomír Dvořák a patronem Richard Hašek. Je to netradičně pojatá podobizna Jaroslava Haška. Pojmenovaná je podle protiválečného románu Josepha Hellera Hlava XXII. Hlava je sestavena u osmi dílů, vysoká je 2,65 metru a váží 18 tun. Na kamenných plochách jsou citáty ze Švejka v různých jazycích. Vznikla v roce 2013 u příležitosti 130. výročí narození Jaroslava Haška. Je brána jako čtvrtá část Národního památníku odposlechu.
U lomu Kopaniny (kousek od Hlavy XXII.) naleznete Monument Nomen Omen, je to vlastně logo kamenické firmy Granit Lipnice. Je vytvořeno ze žulových písmen ručně tvarovaných. Vzniklo v roce 2015 a autorem je opět Radomír Dvořák.
Kolem všech těchto reliéfů a soch vede turistická trasa převážně lesem. Je to příjemná procházka dlouhá zhruba pět kilometrů. U reliéfů jsou lavičky, tak si zde můžete odpočinout. Byli jsme tu už několikrát a vždy se nám líbilo.
ChytráŽena.cz