Mariánské Lázně leží v Karlovarském kraji, jihovýchodně od města Cheb. Od roku 2021 jsou zapsány na seznamu Světového dědictví UNESCO jako Slavné lázeňské město Evropy. Spolu s Karlovými Vary a Františkovými Lázněmi tvoří proslulý trojúhelník západočeských lázní.
O vznik lázní se pokoušeli kolem roku 1200 mniši z premonstrátského kláštera v osadě Teplá. Bohužel se jim to nepodařilo, protože místní lidé jim nedůvěřovali. Až klášterní lékař Johann Josef Nehr v roce 1779 přesvědčil opata a několik mnichů, aby vyzkoušeli lázeňskou kúru. Tímto pokusem zjistili, že voda podávaná v nepatrném množství několikrát denně má příjemné účinky. V roce 1818 Marienbad získal status lázeňského místa. Poté lázně začali navštěvovat známé a majetnější osobnosti a město vzkvétalo. Stavěly se nové lázeňské domy a prosazovaly se zde moderní léčebné metody. Klientela se rozrůstala, Mariánské Lázně se staly i dějištěm několika politických jednání. Během ekonomické krize se rozvoj města zastavil. Ráz města zůstal zachován i po druhé světové válce, ale město chátralo. Až po roce 1989 se začaly lázeňské domy opravovat a lázeňství a cestovní ruch opět ožil.
Dominantou Mariánských Lázní jsou hlavně lázeňské parky. Město nyní patří mezi nejkrásnější zahradní města Evropy. Klášterní zahradní architekt Václav Skalník jich většinu navrhl. Nádherná je také Kolonáda Maxima Gorkého z let 1888-1889 v novobarokním slohu. Délka kolonády je 135 metrů a šířka 12 metrů. Konstrukce je ocelo–litinová, strop je dřevěný kazetový s krásnými freskami a motivy „Člověk a vesmír“, na stěnách jsou bronzové reliéfy. Přímo u kolonády nelze přehlédnout Zpívající fontánu. Tvoří ji kruhový bazén o průměru 18 metrů s dvanáctidílnou kamennou plastikou květu se středem z leštěné oceli. Fontána je tvořena velkým množstvím trysek, které jsou řízeny počítačem. Je tedy možné navolit si různé zajímavé střikové kombinace včetně barevného osvětlení. Zpívající fontána hraje denně od 7,00 do 19,00 hodin každou lichou hodinu, ve 21,00 a ve 22,00 hodin je projekce ještě navíc osvětlena. Každý rok jsou vybírány jiné skladby. Je jich osm a pravidelně se střídají.
V okolí města vyvěrá kolem 100 minerálních pramenů s obsahem oxidu uhličitého a minerálních solí. Využívá se jich pouze 53, především studené železité kyselky různého složení. K pitným účelům se používá pouze šest pramenů: Křížový, Rudolfův, Karolínin, Lesní, Ambrožův a Ferdinandův.
Při procházce městem jsme potkávali hodně návštěvníků, hlavně hovořících němčinou a ruštinou. Chvílemi jsem měla pocit, že ani nejsem v Čechách. Díky návštěvám zahraničních hostů jsou zde ceny dost vysoké. Ale procházka podzimním parkem plným barevného listí vám přivodí dobrou náladu. A ještě k tomu ty nádherné lázeňské domy, hudba od fontány a sluníčko nad hlavou – to nemá chybu.
ChytráŽena.cz