I když jsme před pár lety v Kutné Hoře pár dní pobývali, i letos jsme se sem vrátili. Město je krásné, chrám svaté Barbory nemá chybu. Taky Jezuitská kolej se nám líbí. Nezapomněli jsme ani na zajímavou Kamennou kašnu. Jsou prostě místa, kam se s manželem moc rádi vracíme. Nyní jsme byli ubytovaní necelých 12 km od historické Kutné Hory. To by byl hřích se sem nepodívat.
Nejznámější a nejvýznamnější stavba v tomto krásném městě je bezesporu chrám svaté Barbory. Je spolu s dalšími budovami zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Nádhera této stavby dodnes svědčí o slávě a bohatství stříbrné Kutné Hory i o hluboké zbožnosti svých tvůrců. Chrám je zasvěcen panně Barboře, raně křesťanské mučednici, která je vzývána jako pomocnice v nouzi, přímluvkyně za dobrou smrt a patronka všech, kdo mají nebezpečné povolání, zejména horníků.
Další nádherou je zde Jezuitská kolej (GASK). Autorem projektu raně barokní budovy byl významný stavitel jezuitských budov, italský architekt narozený ve Vídni, Giovanni Domenico Orsi.
Sídlí tu Galerie Středočeského kraje (od toho je odvozen GASK). Galerii najdete v jedinečných prostorách bývalé Jezuitské koleje v Kutné Hoře. Objekt Jezuitské koleje představuje výrazný prvek raně barokní architektury ovlivněné italským stavitelstvím. Byl prohlášen národní kulturní památkou a nachází se v historickém jádru Kutné Hory, které je zapsáno na Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
GASK - to ale nejsou jenom výstavy. Návštěvníky ohromí rekonstruovaný prostor Jezuitské koleje a krása přilehlých zahrad. Zde se rádi touláme. Kdysi jsme sem chodili ráno před snídaní i večer. Nyní jsme si zahrady také prohlédli.
O Kamenné kašně jsem si zjistila, že ve středověku, z důvodu intenzivní důlní činnosti v Kutné Hoře, došlo k narušení spodních pramenů a město mělo problémy se zajištěním dostatečného množství pitné vody pro své obyvatele. Tento problém byl vyřešen v roce 1495 postavením dvanáctiboké kamenné kašny. Původně zastřešená kašna sloužila jako rezervoár vody, do nějž byla pitná voda přiváděna dřevěným potrubím z 2,5 km vzdáleného pramene svatého Vojtěcha u Bylan. Tímto způsobem se pitná voda do města přiváděla až do roku 1890. Velmi zajímavá historie velké kašny na Rejskově náměstí.
Zdaleka to nejsou všechna krásná místa v Kutné Hoře. Jen jsme již neměli více času, pokračujíc v našem putování.
ChytráŽena.cz