Mám ráda nejrůznější umělecké plastiky z korodujícího materiálu, rezavého železa, Cortenu (COR-TEN) i šrotu. Když před pár lety vznikla ve Starém Městě u Uherského Hradiště KOVOZOO s modely zvířat z kovového odpadu, hned jsem ji zařadila mezi místa, kam se chci podívat.
Záměrně jsem s tímto výletem nespěchala, jednak je to od nás celkem daleko, a taky proto, že se expozice průběžně rozrůstá.
A tak k výletu na Slovácko došlo až letos, v polovině května.
Mimo sezonu a ve všední den jsme byli v Kovozoo téměř sami a měli dostatek času na podrobné prozkoumání všeho, co nabízí. Ačkoli okolní prostředí průmyslové zóny a blízkost hlavní silnice nepůsobí zrovna idylicky, v areálu bývalého cukrovaru naleznete zelenou oázu a unikáty, které opravdu jinde neuvidíte.
Každý kousek je originál a je neuvěřitelné, jak krásné a zajímavé věci mohou vzniknout z obyčejného železného šrotu, když se přidá fantazie a šikovné ruce tvůrců. Některé exponáty jsou úsměvné, jinde žasneme nad promyšleností a propracovaností, ale oceňujeme i jednoduchost a nápad. Člověk by si hned nějaké to zvířátko zkusil svařit. Tuto možnost, pro předem objednané skupinky, nabízí zdejší „porodnice“, vybavená několika svařovacími boxy.
Procházíme zahradou a nemůžeme se shodnout, které zvířátko se nám líbí nejvíce: nosorožec Norbert, mrož Ambrož, želvy několika typů, sloni, býk nebo gepard? A nebo kůň, svařený pouze z podkov?
Dalším skvělým nápadem, který zde byl realizován, jsou vyhlídkové lávky, po kterých lze vystoupat přes střechu porodnice a budovy Kongresového centra a otevře se vám dokonalý pohled do areálu šrotiště společnosti REC Group. Naživo pozorovat, jak se demolují autovraky, třídí a zpracovává kovový i jiný odpad, upoutá pozornost nejen malých návštěvníků na hezky dlouho.
Pro školy (a pro veřejnost v červenci a srpnu) je možnost komentovaných prohlídek. Zvláště se mi líbí nabídka školních exkurzí, při nichž se pojí teorie s praxí a děti se učí jak odpad třídit, jak se chovat co nejšetrněji k přírodě a produkovat co nejméně odpadu a také jak dlouho trvá, než se různé věci odhozené v přírodě rozloží. Výukové programy jsou různé, pobavil mě název jednoho z nich, určeného pro menší děti: Jak Rákosníček čistil rybníček.
Nepřehlédnutelným exponátem zadní části areálu je červeno-bílé letadlo L-610, do kterého mohou návštěvníci vstoupit. Tento prototyp byl vyvinut v závodech LET Kunovice a poprvé vzlétl v roce 1988.
Prohlídku zakončujeme před hlavním vchodem, kde se tyčí 27 metrů vysoký maják Šrotík, symbol společnosti REC Group. Na ochoz ve výšce 23 metrů nás vyvede 96 schodů a můžeme se kochat výhledem na krajinu od Bílých Karpat až k vrcholkům Chřibů.
Ještě pár kroků po palubě lodi Naděje a plni dojmů Kovozoo opouštíme. Tohle je zážitek, na který budeme dlouho vzpomínat.
KOVOZOO - praktické informace:
Parkování je možné nedaleko hlavního vchodu, u světelné křižovatky ulice Pod Cukrovarem/Brněnská.
Kromě zmiňovaných atrakcí jezdí v areálu vláček Steelinka, je zde půjčovna motokár, možnost malého občerstvení a WC.
Příjemná restaurace EGO je při hlavní silnici 100 metrů za křižovatkou ve směru do města.
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz